Diecezja Pelplińska: w ciągu 26 lat 12 postępowań dt. oskarżeń duchownych o molestowanie seksualne
10 października 2018 | 11:39 | pgo, diecezja-pelplin.pl | Pelplin Ⓒ Ⓟ
„W diecezji pelplińskiej od roku 1992 prowadzono 12 postępowań dotyczących oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą poniżej 18 roku życia” – informuje w komunikacie w sprawie nadużyć osób duchownych wobec dzieci rzecznik biskupa pelplińskiego, ks. Ireneusz Smagliński.
Rzecznik informuje w komunikacie, że w ciągu ostatnich 26 lat prowadzono 12 postępowań, dotyczących oskarżeń duchownych o molestowanie dzieci poniżej 18 roku życia:
W 4 przypadkach doniesienia nie zostały potwierdzone.
2 osoby zostały oczyszczone przez państwowe organy ścigania i nie było podstaw do kontynuowania wstępnego dochodzenia.
3 duchownych wysyłało nieprzyzwoite SMS-y oraz prowadziło rozmowy z podtekstem erotycznym w mediach społecznościowych z osobą w wieku 16 lat oraz dwiema w wieku 17 lat. Zostali oni upomnieni kanonicznie, 2 z nich skierowano na terapię, a jeden porzucił stan kapłański.
W jednym przypadku dochodzenie wstępne uprawdopodobniło popełnienie przestępstwa, jednak przed poinformowaniem państwowych organów ścigania, duchowny umarł.
W jednym przypadku ksiądz został wydalony ze stanu duchownego i odbył karę więzienia.
Obecnie jedna sprawa znajduje się w Kongregacji Nauki Wiary, ale przestępstwo zostało uznane przez państwowe organy ścigania za przedawnione.
Rzecznik zapewnia w komunikacie, że „biorąc pod uwagę działania biskupa pelplińskiego i podległych mu instytucji, z całą stanowczością należy stwierdzić, że w diecezji pelplińskiej nie ma tolerancji dla osób, które krzywdzą dzieci, a zwłaszcza dokonują wobec nich przestępstw na tle seksualnym.”
Informuje jednocześnie, że duża część kapłanów przeszła w kwietniu 2018 roku szkolenie dotyczące odpowiedniego zachowania wobec małoletnich. Pozostali duchowni zostaną przeszkoleni w najbliższym czasie. Jak dodaje, każde zgłoszenie dotyczące wykorzystywania seksualnego jest zgodnie z wytycznymi przyjętymi przez Konferencję Episkopatu Polski, a w diecezji rozpoczęły się prace nad programem prewencji w diecezji.
Ks. Smagliński apeluje również, aby wszystkie osoby skrzywdzone przez duchownych lub posiadające informacje o tego rodzaju przestępstwach, zgłosiły się do wyznaczonego delegata biskupa. Zapewnia też o gotowości Centrum Psychologiczno-Pastoralnego „Więź” do niesienia pomocy pokrzywdzonym i ich rodzinom.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.