Drukuj Powrót do artykułu

Diecezja płocka: 57 tysięcy świec trafiło do parafii

29.11.2017 , Płock / eg / mip Ⓒ ℗

Sample Fot. materiały prasowe

57 tys. świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom przekazała Caritas Diecezji Płockiej do 249 parafii w całej diecezji. Prowadzona po raz 24. w diecezji akcja odbywa się w tym roku pod hasłem „Miłosierdzie jest jedno”. W roku minionym w ramach akcji udało się zebrać środki w wysokości około 100 tysięcy zł.

Do parafii diecezji płockiej trafiły, podobnie jak w ubiegłych latach, dwa rodzaje świec. Pomocą w ich rozprowadzaniu są tematyczne plakaty i materiały promujące doroczną akcję Caritas. Ze sprzedaży każdej ze świec 10 groszy zostanie przekazanych na cele Caritas Polska. W tym roku wsparciem zostaną objęte dzieci uchodźców z Syrii.

Pozostałe środki pozostaną w diecezji, będą wykorzystane na działalność adresowaną dla dzieci i młodzieży. Zgodnie z wieloletnią tradycją, w diecezji płockiej za pieniądze uzyskane ze sprzedaży świec zostaną dofinansowane kolonie letnie dla dzieci z rodzin żyjących w trudnej sytuacji materialnej oraz dla polskich dzieci z Białorusi, które latem wypoczywają w diecezjalnym ośrodku Caritas.

W sprzedaż świec włączają się także znajdujące się w Płocku parafie innych Kościołów chrześcijańskich. W minionym roku Caritas diecezjalna zebrała na cele charytatywne około 100 tys. zł.

Początki Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom sięgają roku 1993. Dwa lata później postanowiono, że projekt będzie kontynuowany pod nazwą Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W promocję aktywnie zaangażowały się media. W 1996 roku w Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom włączyli się harcerze z ZHP prowadzący w Polsce akcję przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju. Światło zapalane w grocie Narodzenia Pańskiego, a wraz z nim wigilijna świeca Caritas, docierała m.in. do Prymasa Polski, Prezesa Rady Ministrów, Prezydenta RP, Sejmu i Senatu. Akcja ma charakter ekumeniczny: włączają się w nią Kościoły prawosławny i ewangelicko-augsburski.

Wersja do druku

Przeczytaj także

28 listopada 2017 11:34

Dyrektor Caritas pozytywnie o projekcie odpisu podatku na pomoc dzieciom w Syrii

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.