Drukuj Powrót do artykułu

Diecezja płocka: dyspensa od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek 4 maja

04 maja 2018 | 10:01 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ

Biskup płocki Piotr Libera udzielił dyspensy diecezjanom i osobom przebywającym na terenie diecezji płockiej od obowiązku powstrzymywania się od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 4 maja. Jednocześnie zachęca on do innych form pokuty.

Dyspensa od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek 4 maja wynika z tego, że jest to kolejny dzień długiego weekendu majowego, podczas którego przebywający na urlopach diecezjanie uczestniczą w różnych spotkaniach rodzinnych i towarzyskich.

Jest to zarazem piątek, a w którym Kościół zwyczajowo nakazuje post. Udzielenie dyspensy od pokarmów mięsnych jest więc potrzebne, aby nie narażać katolików w diecezji na konflikt sumienia. Udzielona przez ordynariusza płockiego dyspensa dotyczy diecezjan oraz wszystkich osób przebywających na terenie diecezji płockiej.

Jednocześnie bp Piotr Libera zachęca do zastąpienia wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.