Drukuj Powrót do artykułu

Diecezja płocka: modlitwa i post księży w intencji powołań kapłańskich

23 kwietnia 2018 | 13:41 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ

Adoracje Najświętszego Sakramentu w seminarium duchownym, indywidualna modlitwa i post księży oraz modlitwy dekanalne prowadzone są w diecezji płockiej w intencji powołań kapłańskich: „Niech wasze modlitwy staną się ‘nieprzerwanym łańcuchem’, nieustannym wołaniem naszego Kościoła o powołania” – zaapelował do kapłanów biskup płocki Piotr Libera.

W diecezji płockiej trwa akcja modlitewna, której celem jest wzbudzenie powołań kapłańskich. Jedną z jej form jest modlitwa i post w intencji powołań kapłańskich. Jest ona odpowiedzią na wezwanie bp. Piotra Libery, aby troszczyć się o tę ważną sprawę: „Proszę, by wasze modlitwy stały się `nieprzerwanym łańcuchem`, nieustającym wołaniem naszego Kościoła diecezjalnego o powołania” – napisał do kapłanów biskup płocki.

W odpowiedzi na jego apel ponad 200 kapłanów złożyło już pisemne deklaracje modlitwy i postu „o chlebie i wodzie” w intencji powołań kapłańskich. Inicjatywa ta trwa nadal, włączają się w nią kolejni duchowni.

W diecezji prowadzone są także dekanalne modlitwy w intencji powołań pod hasłem „Natychmiast zostawili sieci i poszli za nim” (Mk 1,18). Przez 24 tygodnie kolejne dekanaty włączają się w cykl modlitewny o charakterze ciągłym: każdego dnia modlitwa o powołania ma miejsce przynajmniej w jednej parafii, rozpoczyna się w konkretnym dekanacie w niedzielę, a kończy w sobotę w następnym tygodniu.

Równocześnie w każdy trzeci czwartek miesiąca w Wyższym Seminarium Duchownym o godz. 20.00 prowadzona jest inicjatywa pod nazwą CZ.A.S, czyli „czwartkowa adoracja seminaryjna”. Uczestniczy w niej społeczność seminarium oraz wierni świeccy.

Wymienione inicjatywy są odpowiedzią na wezwanie Konferencji Episkopatu Polski, aby podejmować nowe formy modlitwy o powołania do kapłaństwa.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.