Diecezja płocka: przybywa miejsc pobytu dla uchodźców z Ukrainy
14 maja 2022 | 20:55 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
W diecezji płockiej przybywa miejsc przeznaczonych dla uchodźców z Ukrainy. W tych dniach około 100 osób zamieszkało w hotelu Dębowa Góra w Nowych Rumunkach koło Płocka. To kolejny punkt wyznaczony przez miasto, po domu Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i klasztorze Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.
Od początku agresji Rosji na Ukrainę w diecezji płockiej parafie, samorządy i organizacje pozarządowe niosą pomoc uchodźcom, którzy przybywają do Polski z powodu wojny w swojej ojczyźnie. Aktualnie w samym Płocku przebywa około 2,5 tysiąca uchodźców z Ukrainy. Większość z nich gości w domach i w mieszkaniach prywatnych.
Pozostała część mieszka w obiektach wyznaczonych przez samorząd lub użyczonych na ten cel np. przez organizacje czy instytucje. W mieście jest 10 takich miejsc, w tym dom Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Białej koło Płocka i klasztor Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Płocku.
Od wielu tygodni Kościół Starokatolicki Mariawitów oraz Stowarzyszenie Miłosierdzie i Miłość czynnie pomagają Ukraińcom. W płockim klasztorze mieszka około 25 osób. Wciąż można wspierać ich pobyt. Produkty żywnościowe można przynosić do klasztoru mariawitów lub przekazać pieniądze na specjalne konto.
Kolejne miejsce wyznaczyło miasto Płock w hotelu Dębowa Góra, należący do Grupy PKN Orlen SA, Został on bezpłatnie przekazany na mocy umowy użyczenia miastu Płock: – Od wybuchu wojny aktywnie angażujemy się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Od razu przekazaliśmy na ich potrzeby hotel Petrochemia w Płocku, gdzie obecnie przebywa grupa blisko 30 osób, głównie matek z dziećmi. Teraz przekazujemy nasz kolejny obiekt, żeby mogły w nim zamieszkać rodziny uciekające przed wojną – mówi Armen Konrad Artwich, członek zarządu ds. korporacyjnych PKN Orlen SA.
Finalnie w Dębowej Górze zamieszka około 100 uchodźców. Koncern przeprowadził prace remontowe budynku i pokryje stałe koszty jego funkcjonowania. Kwestiami zarządzania obiektem, organizacją zakwaterowania, wyżywieniem i zapewnieniem opieki socjalnej zajął się Urząd Miasta Płocka.
Poza tym w różnych ośrodkach na terenie powiatu płockiego mieszka obecnie 500 uchodźców z Ukrainy. Od pierwszych tygodni wojny gościny udziela klasztor księży salezjanów w Czerwińsku: – Trzeba zło dobrem zwyciężać – komentuje proboszcz parafii ks. Łukasz Mastalerz SDB.
W diecezji płockiej ponad 20 osób przebywa nadal w Ostoi św. Antoniego w Ratowie, gdzie w pomoc zaangażował się Zespół „Solidarni z Ukrainą”, współtworzy go m.in. Stowarzyszenie Ratujmy Ratowo i Fundacja „Tradycja w Nowoczesności” Cedrob SA. Poza tym 17 osób nadal gości parafia Gumino.
W niektórych parafiach mieszka po kilka osób, na przykład w parafii Miłosierdzia Bożego w Gostyninie zamieszkało 5 osób z Ukrainy. Ponadto tamtejsi parafianie dwa lub trzy razy w tygodniu przygotowują kanapki, które są dostarczane podróżującym Ukraińcom na stację PKP w pobliskim Kutnie.
Parafie stanowią też centra pomocowe, do których przynoszone są dary, potem rozprowadzane wśród uchodźców mieszkających w rodzinach. Od początku wojny po różne produkty żywnościowe dla uchodźćów można zgłaszać się do Caritas Diecezji Płockiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.