Diecezja radomska: 50-lecie Ruchu Światło-Życie z udziałem bpa M. Solarczyka
29 sierpnia 2021 | 01:33 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
Ruch Światło-Życie świętował jubileusz 50-lecia istnienia w diecezji radomskiej. Uroczystości z tej okazji odbyły się w sobotę, 28 sierpnia w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. Mszy świętej przewodniczył bp Marek Solarczyk.
Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Marek Solarczyk. – Bóg otwiera przed nami źródło swojej łaski. Stajemy wobec Niego z tym całym bogactwem, które my dzisiaj po ludzku wyrażamy w 50-leciu Ruchu Światło-Życie naszej diecezji, która teraz jest diecezją radomską, ale 50 lat temu to były tereny diecezji sandomierskiej. Stajemy z bogactwem każdego z was, tych wszystkich, których niesiecie w swoich sercach, z którymi czy 50 lat temu, czy kilka tygodni temu przeżywaliście tajemnicę życia i wiary. Dziękujemy za to, zawierzamy i oddajemy to Bogu, prosząc, aby to, co jest Jego darem, nieustannie się rozwijało, wzrastało, przynosiło jak najobfitsze owoce – mówił na wstępie Eucharystii bp Solarczyk.
W homilii bp Solarczyk mówił, że dzisiaj stajemy, by dziękować Bogu za Jego błogosławieństwo. – Niech to będzie czas odnowienia naszej wierności i naszego zawierzenia Bogu. Niech Opiekunką i Przewodniczką tego czasu będzie Maryja, patronka tego miasta, czczona w tajemnicy miłosierdzia – mówił biskup Marek Solarczyk.
W dalszej części homilii bp Marek dziękował wszystkim, którzy formowali się w Ruchu Światło-Życie, tworząc jednocześnie 50-letnią historię tego ruchu w diecezji radomskiej. – Dzisiaj dziękujemy za bogactwo tej wspólnoty. Jesteśmy w tym wyjątkowym dziele, którym Bóg opiekuje się i prowadzi. Dziękujemy za 50 lat owoców i stajemy z perspektywą tego co przed nami i z nadzieją, bo Bóg będzie je wspierał – mówił ksiądz biskup Solarczyk.
Przed liturgią odbyła się godzina świadectw z udziałem osób, które formowały się w Ruchu Światło-Życie. Wśród nich był biskup Piotr Turzyński. – Początek lat 80-tych ubiegłego wieku to był okres wielkich moderatorów oazowych m.in. ks. Kazimierz Mąkosa, ks. Jan Wojtan, czy ks. Jan Bujnowski. Wspominam czas wakacyjnych oaz, które odbywały się w Bańskiej, gdzie zapraszaliśmy alumnów ze Wschodu, by następnie tworzyli wspólnoty w swoich diecezjach – wspominał ksiądz biskup Turzyński.
Były moderator diecezjalny ruchu ks. Kazimierz Mąkosa wspominał pierwszą oazę wakacyjną w Dąbrówce nad Pilicą. Był to 1971 rok. – Do rozwijania się ruchu oazowego przyczynił się wiele osób, wśród nich biskup Piotr Gołębiowski, który każdego roku odwiedzał turnusy wakacyjne. Wspierał je duchowo i materialnie. Dziękuję wszystkim moderatorom i moderatorkom oraz animatorom, bez których nie byłoby tego dzieła – powiedział ks. Mąkosa.
Diecezjalną moderatorką oazy była s. Małgorzata Seliga, która tę funkcję pełniła w latach 90-tych ubiegłego wieku. – Ks. Franciszkowi Blachnickiemu bardzo zależało, by osoby, które przeszły formację oazową, swoim życiem świadczyły o Chrystusie. Skoro 12 apostołów potrafiło tylu ludzi przyprowadzić do Boga, to czy ruch oazowy, który ma tysiące uczestników, nie potrafi odmienić swoich środowisk? Takie pytania stawiał ks. Blachnicki i są one aktualne dzisiaj – mówiła s. Seliga.
Od 22 lat w Domowym Kościele są Monika i Jarosław Kołodziejczykowie. – W oazie doświadczyliśmy wspólnoty. Tam również się poznaliśmy i pokochaliśmy. Od rodzin w Domowym Kościele uczyliśmy się zawierzenia Bogu. Jesteśmy w Krucjacie Wyzwolenia Człowieka, dlatego mogliśmy suchą stopą przejść przez nasze życie – mówili małżonkowie.
Ks. Krzysztof Dukielski, moderator Ruchu Światło-Życie podziękował Bogu za 50 lat obecności oazy w Kościele radomskim. – To tysiące osób, które przeszły formację w tym ruchu. Oaza jest dynamicznym obrazem Kościoła. To ruch żywego Kościoła – powiedział ks. Dukielski.
Na zakończenie Mszy św. grupa animatorów przyjęła z rąk bp. Marka krzyże animatorskie. – Jest to dla nas bardzo wspaniałe doświadczenie, że te krzyże, symbol tej największej miłości, jaką Bóg okazał człowiekowi, otrzymaliśmy z rąk biskupa diecezji naszego Kościoła Matki, która nas zrodziła, która nas wychowywała, która nas uformowała i zahartowała i której my chcemy dalej służyć. Dziękujemy też bp. Piotrowi Turzyńskiemu. Jest to dla nas również wielkie doświadczenie, że w tak ważnym dla nas dniu towarzyszy nam ten wielki świadek historii naszego Ruchu w diecezji – mówili animatorzy i podziękowali moderatorom ks. Krzysztofowi Dukielskiemu i s. Małgorzacie Kobylarz za troskę o ich formację i duchowość. – Oaza to styl życia – mówią młodzi, którzy dzisiaj przyjechali do Skarżyska-Kamiennej:
Pierwsza oaza w diecezji radomskiej odbyła się w Dąbrówce koło Sulejowa w dniach od 6 do 20 lipca 1971 r. Turnus zakończył się wówczas błogosławieństwem, którego udzielił bp Piotr Gołębiowski, dzisiaj sługa Boży. Turnus prowadzili: ks. Kazimierz Mazur i ks. Andrzej Wróblewski. Były to rekolekcje dla ministrantów połączone z kursem lektorskim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.