Drukuj Powrót do artykułu

Diecezja radomska: cyfrowe archiwum ksiąg metrykalnych dla każdego

17.02.2017 , rm, Radom, 17-02-2017 Ⓒ ℗

Zawartość cyfrowego archiwum ksiąg metrykalnych diecezji radomskiej ujrzy światło dzienne. Będzie można z niego korzystać w budynku dawnej kancelarii zabytkowego cmentarza przy ulicy Limanowskiego w Radomiu. Obiekt, dzięki funduszom unijnym zostanie wyremontowany. Poinformował o tym ks. Roman Adamczyk z Diecezjalnego Zespołu Wdrażania Programów Pomocowych.

Zadanie jest jednym z trzech, jakie planuje zrealizować parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu. Pozyskała ona fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Wartość zadania to 6 mln 250 tys. złotych, zaś dofinansowanie wyniosło 4 mln 300 tys. złotych. W jego ramach wyremontowane zostaną budynki sakralne znajdujące się w Radomiu: kościół NSJ (realizacja trwającego od kilku lat remontu), dawna kancelaria na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego, oraz dawny klasztor sióstr benedyktynek wraz z przywróceniem do użytkowania budynku kaplicy w Chotczy Dolnej.

– W tym ostatnim obiekcie planujemy zorganizować ekspozycję starych metryk kościelnych. W poprzedniej perspektywie unijnej kaplica została uratowana z ruiny, teraz chcemy podjąć dalsze prace konserwacyjne – informuje ks. Roman Adamczyk, proboszcz parafii NSJ w Radomiu. Dodał, że podobne prace zostaną przeprowadzone w dawnej kancelarii przy Limanowskiego. – Utworzymy tam stanowiska komputerowe, gdzie każdy będzie mógł korzystać z cyfrowego archiwum ksiąg metrykalnych diecezji radomskiej – wyjaśnił ks. Adamczyk.

Kuria Diecezji Radomskiej zarchiwizowała m.in. księgi z radomskich kościołów, w tym również z parafii farnej, gdzie znajdują się największe i najstarsze dokumenty. Zadanie zostało podjęto ponad 10 lat temu z jednego powodu – coraz więcej osób chce tworzyć drzewa genealogiczne swoich rodzin, zaś informacji szukają nie tylko w archiwach państwowych ale również i kościelnych. Ponadto szukanie tych danych w starych księgach jest trudne, a przy tym przeniesienie danych z ksiąg na płytę jest również pewnym zabezpieczeniem przed ich uszkodzeniem.

Remont czeka również siedemnastowieczny zespół poklasztorny ojców reformatów w Solcu nad Wisłą. Wartość zadania to 2 mln złotych, dofinansowanie to 1 mln 440 tys. złotych.

W całym województwie mazowieckim wsparto aż 31 projektów, których realizację wesprze ponad 80 mln zł. Wszystko po to, aby zachęcić mieszkańców do aktywnego spędzania wolnego czasu i poznawania dorobku Mazowsza. Warto przypomnieć, że renowacji poddane zostaną oficyna, wieża i fontanna w Zespole Pałacowo-Parkowym w Kozienicach. Wartość zadania to ponad 8 mln złotych.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.