Drukuj Powrót do artykułu

Diecezja radomska: dzwony na stulecie niepodległości

09 listopada 2018 | 15:41 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ

W kościołach diecezji radomskiej w niedzielę, 11 listopada zabrzmią dzwony. Zachęca do tego biskup Henryk Tomasik w odpowiedzi na apel prezydenta Polski Andrzeja Dudy. – Dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości, prosimy o włączenie dzwonów we wszystkich kościołach i kaplicach o godz. 12.00 – czytamy w komunikacie Kurii Diecezjalnej w Radomiu.

Główne uroczystości z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odbędą się w radomskiej katedrze. Mszy świętej o godzinie 12.30 będzie przewodniczył biskup Henryk Tomasik. Pół godziny wcześniej na Placu Corazziego odbędzie się wspólne śpiewanie hymnu narodowego z Radomską Młodzieżową Orkiestrą Dętą Grandioso.

Po liturgii zaplanowano przemarsz uczestników z katedry w kierunku Pomnika Czynu Legionów w Rynku. W programie jest wystawienie warty honorowej przy pomniku, złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Radom, odegranie Hymnu Państwowego, wystąpienia okolicznościowe, Apel Pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów oraz wiązanka melodii Orkiestry Wojskowej z Radomia.

Dzisiaj ulicami Radomia już po raz czternasty przeszedł Marsz Wolności. Podobnie jak w poprzednich latach, z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zorganizowała go społeczność VI Liceum Ogólnokształcącego im. J. Kochanowskiego. Marsz rozpoczęła Msza święta w radomskiej katedrze. – Pragnienie bycia wolnym narastało i jakoś wkodowało się w osobowość, życiorys każdego Polaka – mówił w homilii kanclerz kurii diecezji radomskiej, ks. Edward Poniewierski.

Następnie na pl. Corazziego, pl. Konstytucji 3-go Maja i na Rynku, zostały odtworzone sceny z kart historii Republiki Radomskiej. Na zakończenie przy pomniku Czynu Legionów zostały złożone kwiaty, a na ścianie gmachu Muzeum im. Malczewskiego została odsłonięta tablica pamiątkowa. Przypomina ona o wizycie w Radomiu marszałka Józefa Piłsudskiego, który 10 sierpnia 1930 r. uczestniczył w IX Zjeździe Legionistów.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.