Diecezja radomska – powiększa się dzieło Rycerzy Kolumba
05 listopada 2024 | 13:45 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
Ponad 30 rad parafialnych Rycerzy Kolumba istnieje w diecezji radomskiej. Jedna z nich powstała ostatnio przy parafii Opatrzności Bożej w Radomiu. W sumie w diecezji jest ponad tysiąc mężczyzn zrzeszonych w zakonie, którego założycielem jest ks. Michael McGivney z USA. Dla porównania, w całej Polsce jest ponad 7 tys. członków działających w ponad 200 parafiach na terenie ponad 30 diecezji.
Jan Peas jest delegatem rejonowym Rycerzy Kolumba w diecezji radomskiej. Wyraził radość, że udało się powołać dziesiątą radę parafialną w Radomiu. – Jej patronem został bł. ks. Jerzy Popiełuszko. To piękna inicjatywa, która wpisuje się w 40. rocznicę męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności. Mam nadzieję, że ta rada będzie się wspaniale rozwijała – powiedział Rycerz Kolumba.
Proboszcz parafii ks. Zdzisław Bochniak nie ukrywa, że dla parafii, powstanie rady rycerskiej jest historyczną chwilą. – Bowiem powstała kolejna grupa formacyjna, tym razem skierowana do mężczyzn. Rycerze Kolumba są ciekawą propozycją. Można ich porównać do śpiącego niedźwiedzia w Kościele – przyznał ks. Bochniak.
Wielkim Rycerzem Rady jest Stanisław Chrzanowski. – Naszymi sztandarowymi zasadami rycerskimi są miłość, miłosierdzie, braterstwo i jedność. – Nie ukrywam, że trudno jest zaangażować mężczyzn, szczególnie w środowisku miejskim. Dlatego tym bardziej się cieszymy, że udało się zawiązać radę parafialną. Wśród nas jest m.in. mechanik samochodowy, ogrodnik, prawnik, czy instruktor nauki jazdy. Wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy – mówi brat Chrzanowski.
Założyciel Rycerzy Kolumba ks. Michael McGivney był amerykańskim kapłanem, który żył i pracował jako duszpasterz w USA w II połowie XIX wieku. Szeroko angażując świeckich w życie parafii, wyprzedził postanowienia Soboru Watykańskiego II. Założył wspólnotę katolickich mężczyzn – Rycerzy Kolumba, która miała pomóc im zaangażować się w życie Kościoła oraz stawać się lepszymi mężami i ojcami. Mężczyźni mieli się w niej rozwijać, pielęgnując swoje życie rodzinne, praktykując wiarę katolicką, służąc swojej parafii i troszcząc się o najbardziej potrzebujących oraz o siebie wzajemnie. Ich zasadami są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.