Drukuj Powrót do artykułu

Diecezja radomska: powstaje kolejne miejsce pochówku nienarodzonych dzieci

11 stycznia 2018 | 15:50 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ

W diecezji radomskiej powstaje kolejne po Skarżysku-Kamiennej miejsce pochówku nienarodzonych dzieci. Znajdzie się ono na cmentarzu w Starachowicach.

Tamtejsza nekropolia jest rozbudowywana. Przy okazji prac powstanie także kolumbarium, w którym będą chowane nienarodzone dzieci. Pomysł stworzenia takiego miejsca zrodził się w wyniku rozmów z mieszkańcami i dyrekcją miejscowego szpitala powiatowego. Wcześniej ponad połowa rodziców odbierała swoje dzieci ze szpitala i organizowała pochówek we własnym zakresie.

Od 2 lat podobne miejsce pochówku znajduje się na cmentarzu na Łyżwach w Skarżysku-Kamiennej. Grób Dziecka Utraconego był inicjatywą miejscowych Rycerzy Kolumba. Na nagrobku umieszczono wizerunek Matki Bożej. Dzieciątko z aureolą na głowie znajduje się w łonie Maryi. Obok umieszczono cytat z Księgi Proroka Jeremiasza: „Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię”.

Grób Dziecka Nienarodzonego został wybudowany przez Rycerzy Kolumba. – Od 6 lat zbieraliśmy datki na ten grób. Każdemu dziecku, a w szczególności zmarłemu w łonie matki, należy się szacunek i godny pochówek. Podpisaliśmy też porozumienie ze szpitalem i od tej pory każde dziecko nienarodzone, a pozostawione w szpitalu zostanie godnie pochowane – mówił Roman Wojcieszek, były prezydent Skarżyska-Kamiennej, a obecnie Rycerz Kolumba.

Rycerze Kolumba zajęli się m.in. zorganizowaniem w szpitalu powiatowym odpowiedniej chłodni, w której przechowywane są szczątki dzieci, których rodzice z różnych względów nie zdecydowali się pochować na własną rękę. Jedna z firm pogrzebowych ze Skarżyska zaoferowała też nieodpłatnie usługi pogrzebowe.
Dziecko martwo urodzone może złożyć w grobie każdy rodzic. Warunkiem jest uzyskanie aktu urodzenia, który uzyskuje się na podstawie wystawianej przez szpital Karty Martwego Urodzenia lub Karty Zgonu.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.