Diecezja radomska wspomina 30. rocznicę ingresu biskupa-seniora Edwarda Materskiego
12 kwietnia 2011 | 18:18 | rm Ⓒ Ⓟ
Diecezja radomska wspomina dzisiaj 30. rocznicę ingresu biskupa-seniora Edwarda Materskiego. Z tej okazji w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu była celebrowana Msza święta. Uczestniczyli w niej biskupi radomscy: Henryk Tomasik, Adam Odzimek, Stefan Siczek oraz bp Wacław Depo z Zamościa, przed laty rektor radomskiego seminarium duchownego.
W homilii bp Henryk Tomasik dziękował Bogu za posługę bp. Materskiego i „za jego dalekowzroczność, która zaowocowała ważnymi wydarzeniami w diecezji radomskiej m.in. wybudowaniem seminarium duchownego”. Bp Tomasik wymienił także utworzenie 135 nowych parafii. Podziękował także bp. Materskiemu za „trud wprowadzenia katechezy do szkół”. – To była wielka troska o dzieci i młodzież, aby byli bliżej Chrystusa. Bp Materski przyczynił się również do utworzenia radia i prasy katolickiej, które stały się ważnym elementem ewangelizacji – mówił bp Tomasik. Na koniec dziękował Bogu za „ofiarną posługę i wielką pogodę ducha, za wspaniałe poczucie humoru, a przede wszystkim za troskę o Chrystusowy Kościół w ludzkich sercach, za to wszystko, co służy rozwojowi człowieka”.
W grudniu bp Materski będzie obchodził 43. rocznicę przyjęcia sakry biskupiej. Jest drugim hierarchą w Polsce – po abp. Ignacym Tokarczuku, który najdłużej sprawuje posługę biskupią. Bp Materski bardzo dużo pisze i pracuje na komputerze, dlatego w prezencie jubileuszowym otrzymał od duchownych przenośny dysk o pojemności 750 GB. Podarunek wręczył rektor radomskiego WSD ks. Jarosław Wojtkun.
Bp Edward Materski urodził się w Wilnie 6 stycznia 1923 r. Po śmierci ojca w 1932 r. przeniósł się do Warszawy. W wieku 20 lat wziął czynny udział w Powstaniu Warszawskim. Święcenia kapłańskie otrzymał w Kielcach w 1947 r. z rąk bp. Czesława Kaczmarka. Pracował jako wikariusz w Chmielniku, Kielcach i Kurzelowie. W tym czasie uzyskał magisterium na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Warszawskiego, a w 1955 r. obronił pracę doktorską na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W diecezji został wizytatorem katechizacji i profesorem katechetyki w seminarium, a także podjął wykłady z katechetyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
W 1968 r. papież Paweł VI mianował go biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej, a w 1981 r. Jan Paweł II – ordynariuszem diecezji sandomierskiej. Ingres do katedry sandomierskiej odbył się 11 kwietnia 1981 r. Dzień po ingresie odbyła się Msza św. przed kościołem pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny (obecna katedra w Radomiu). W ramach reorganizacji diecezji w Polsce dnia 25 marca 1992 r. został przeniesiony do nowo utworzonej diecezji radomskiej, której został biskupem.
Był wieloletnim katechetą w Liceum Ogólnokształcącym im. R. Traugutta w Radomiu. Był także przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Wychowania Katolickiego. Jest honorowym obywatelem Radomia, Skarżyska Kamiennej i Chmielnika. Przygotował koronację obrazów maryjnych w Skrzyńsku i Czarnej.
Jest autorem licznych publikacji i współautorem podręczników katechetycznych, inicjatorem budowy Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. W 1991 r. stworzył diecezjalne Radio AVE, dziś Radio Plus Radom. Od 1992 r. wydawał AVE-Pismo Diecezji Radomskiej. Na terenie diecezji sandomiersko-radomskiej i radomskiej utworzył łącznie 135 nowych parafii. Od 2000 r. jest na emeryturze. W lipcu 2007 r. został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.