Drukuj Powrót do artykułu

Diecezja rzeszowska: sześciu nowych księży

19.05.2018 , tn, Rzeszów, 19-05-2018 Ⓒ ℗

Jesteście posłani do własności Jezusa Chrystusa. Ilekroć przywłaszczamy sobie Jezusowa rolę, wówczas zamykamy drzwi dla Chrystusa – powiedział biskup rzeszowski Jan Wątroba do kandydatów do nowo wyświęconych księży. W sobotę 19 maja w katedrze rzeszowskiej sześciu diakonów przyjęło sakrament kapłaństwa.

Mszy św. przewodniczył i święceń udzielił bp Jan Wątroba. W Eucharystii uczestniczył bp Kazimierz Górny oraz około stu księży, m.in: przełożeni Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie oraz proboszczowie i wikariusze z parafii neoprezbiterów.

W homilii bp Wątroba mówił o zamkniętych drzwiach na Chrystusową Ewangelię. Przywołując sytuacje biblijne zwrócił uwagę, że współczesny świat również zamyka drzwi przed Jezusem Chrystusem. „Mimo tych zamkniętych drzwi Jezus mówi dzisiaj do was: «Jak Ojciec mnie posłał tak i ja was posyłam». Posyła was z radosnym orędziem zbawienia do celników, samarytanek, Zacheuszów, grzeszników, do uczonych i uczących się, do młodych i starszych. (…) Gdy nie będziecie wiedzieli co mówić, powtarzajcie przynajmniej za św. Janem Pawłem II: «Otwórzcie drzwi Chrystusowi».

Biskup zaapelował, aby neoprezbiterzy pamiętali, że służą Jezusowi Chrystusowi i tylko w Chrystusie jest ich siła i moc. „Nie idziecie sami. Idziecie ze Zmartwychwstałym i w imię Zmartwychwstałego. Nie zapominajcie nigdy o tym. Jesteście tylko posłani do własności Jezusowej. Kościół jest Jezusa Chrystusa. Ilekroć przywłaszczamy sobie Jezusową rolę, wówczas zawsze zamykamy drzwi dla Chrystusa” – podkreślił kaznodzieja.

W nawiązaniu do opowiadania Antoniego Czechowa pt. „Step” kaznodzieja mówił o trzech ludzkich rozumach: jednym od urodzenia, drugim dzięki nauce i trzecim dzięki dobremu życiu. Biskup zachęcał diakonów: „Nade wszystko zabiegajcie od rozum trzeci, który płynie z dobrego życia, z prawdy o przemijaniu. Ten właśnie rozum staje się udziałem ludzi pokornych. Zachowaj pokorę, a Bóg sprawi, że tego trzeciego rozumu nigdy ci nie zabraknie”.
W niedzielę, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, nowi księża będą sprawować w swoich rodzinnych parafiach uroczyste Msze św. prymicyjne.

Do grona neoprezbiterów diecezji rzeszowskiej należą: ks. Mariusz Bilski z parafii św. Andrzeja Boboli w Gorlicach, ks. Jakub Lorenc z parafii św. Jacka w Będziemyślu, ks. Piotr Łoboda z parafii św. Zygmunta w Żelichowie, ks. Marcin Pater z parafii Trójcy Świętej w Łęgu Tarnowskim, ks. Daniel Sączawa z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kamieniu i ks. Szczepan Węglowski z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Widełce.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.