Diecezja rzeszowska upamiętnia Jana Pawła II w 18. rocznicę Jego śmierci
03 kwietnia 2023 | 09:31 | jn | Rzeszów Ⓒ Ⓟ
W diecezji rzeszowskiej odbyły się w 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II nabożeństwa, czuwania, a także marsze ulicami wiosek i miast, które były okazją do okazania przywiązania do św. Jana Pawła II i jego nauczania, a także wyrażenia wdzięczności Bogu za jego życie i przykład jaki zostawił. Marsze ze św. Janem Pawłem II odbyły się m. in. w Rzeszowie, Jaśle i Gorlicach.
Osiem tysięcy osób wzięło udział w „Marszu modlitewnym ze św. Janem Pawłem II”, który rozpoczął się przy Kościele akademickim pw. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Wśród osób biorących udział w wydarzeniu obecni byli m. in.: Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, Marcin Warchoł, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, a także władze lokalne, samorządowcy, służby mundurowe, przedstawiciele instytucji, szkół, fundacji, stowarzyszeń katolickich, a także kapłani i siostry zakonne.
Uczestnicy udali się do katedry rzeszowskiej, gdzie następnie odbyła się Eucharystia, której przewodniczył bp Jan Wątroba. W liturgii wzięli udział także: abp Edward Nowak, bp Edward Białogłowski, bp Kazimierz Górny, ks. infułat Wiesław Szurek i 25 kapłanów.
W homilii bp Wątroba mówił m. in., iż „ze smutkiem obserwujemy, jak wielu atakuje osobę i nauczanie św. Papieża, powtarzając nieuzasadnione i bezpodstawne oskarżenia i zniewagi. A jeszcze niedawno szczycili się i powoływali na osobiste spotkania, wspólne fotografie, cytowali wypowiedzi. Równie smutne jest to, że czynią to swoi, rodacy. W żadnym innym narodzie nie ma takich złośliwości, agresji i ataków na pamięć o św. Janie Pawle II. Tym bardziej potrzeba naszej jedności i solidarności w przypominaniu Jego świadectwa, Jego słów, gestów i trwałych dzieł”.
„Módlmy się i my za tych, którzy chcą zniszczyć pamięć i dobre imię św. Jana Pawła II, by Pan dał im łaskę opamiętania. A sami z tym większą gorliwością realizujmy program, który nam zostawił w swoim testamencie św. Jan Paweł II Wielki” – zachęcał biskup rzeszowski.
Po Mszy św. wierni wraz z biskupami przeszli do Parku Papieskiego. Tam, modlono się pod pomnikiem św. Jana Pawła II, gdzie złożono kwiaty, zapalono znicze, a także odśpiewano Apel Jasnogórski poprzedzony wspomnieniami o św. Janie Pawle II, które wypowiedział ks. Stanisław Słowik. Modlitwę zakończył śpiew „Barki”.
Gorlicki „Marsz papieski” wyruszył spod kościoła pw. Św. Jadwigi Królowej, by przez Rynek przejść do kościoła pw. Św. Andrzeja Boboli. Miejsce docelowe nie było przypadkowe, ponieważ wspomniana świątynia została wybudowana jako wotum wdzięczności za wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.
W Marszu wzięli udział gorliccy kapłani, siostry zakonne oraz kilkuset świeckich przyjaciół Papieża Polaka, na czele z Bractwem Kurkowym. Wędrówce towarzyszył śpiew i modlitwa różańcowa, a na koniec po słowach, które do wiernych skierował ks. Stanisław Ruszel, dziekan dekanatu gorlickiego, odśpiewano Koronkę do Miłosierdzia Bożego.
W Jaśle uroczystości upamiętniające 18. rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II rozpoczęły się na tamtejszym Rynku. Zebrani wysłuchali krótkiego występu artystycznego w wykonaniu solistów i recytatorów Jasielskiego Domu Kultury. Wzruszającym momentem dla wielu mieszkańców Jasła było wspólne odśpiewanie ,,Barki’’, ulubionej pieśni papieża, którą wykonał chór ,,AVE’’ z parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej.
Wydarzeniu towarzyszył Marsz Pamięci, którego celem było upamiętnienie Wielkiego Papieża Polaka. Tegoroczne obchody na płycie jasielskiego Rynku zakończył Apel Jasnogórski o godz. 21.00 i modlitwa skierowana do Maryi, Królowej Polski i Matki Kościoła.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.