Drukuj Powrót do artykułu

Diecezja sandomierska: legioniści Maryi ewangelizują poprzez majówki i pielgrzymki

09 maja 2018 | 21:28 | apis | Sandomierz Ⓒ Ⓟ

Legioniści Maryi w diecezji sandomierskiej ewangelizują wiernych poprzez aktywny udział w codziennych modlitewnych majówkach przy kapliczkach, a także poprzez organizowane dla młodych od 5 lat przynajmniej dwa razy w miesiącu pielgrzymki samochodowe na Jasną Górę.

Jak poinformował KAI ks. Rafał Cudziło, kierownik duchowy Legionu Maryi, w każdej parafii, w której istnieje wspólnota legionowa przez cały maj prowadzone są majówki przy kapliczkach. Wierni zachęcani są do wspólnej modlitwy w ramach tzw. „Apostolatu ulicznego”.

– Po raz szósty organizujemy też akcję „Idę z wnuczkiem na majówkę”. Przykładowo w parafii Radomyśl nad Sanem każdego dnia o 20.00 przy innej kapliczce odprawiana jest majówka, w której uczestniczą dzieci, młodzież i dorośli. Jak twierdzą niektórzy starsi „wróciliśmy do pięknej tradycji z dawnych lat” – podkreśla ks. Rafał Cudziło.

Podczas majówki, oprócz litanii do NMP i pieśni maryjnych, odmawiany jest także różaniec i Apel Jasnogórski. Uczestniczy w nich średnio od kilkudziesięciu do ponad 100 osób. Legioniści przychodzą na nie ze swymi sztandarami. Warte podkreślenia jest to, że modlitwy przy kapliczkach wcale nie zmniejszyły frekwencji na nabożeństwach majowych w kościele.

Od 5 lat co tydzień lub co dwa tygodnie w misi ecu młodzież z różnych części diecezji pielgrzymuje samochodami z ks. Rafałem Cudziło na Jasna Górę, gdzie uczestniczy m.in. w Apelu Jasnogórskim i Eucharystii, a także we wspólnym śpiewie przy dźwięku gitar w krużgankach jasnogórskich. Podczas nich jest czas na spowiedź i osobistą modlitwę. Także na trasie podczas postojów odbywa się ewangelizacja przez śpiew.

W latach 2013 – 2015 wyjazd następował spod sandomierskiej katedry, a od trzech lat spod Sanktuarium Matki bożej Bolesnej i Pocieszenia w Radomyślu nad Sanem. Pielgrzymuje młodzież m.in. z: Sandomierza, Tarnobrzega, Koprzywnicy, Osieka, Staszowa i Szydłowa oraz oczywiście z Radomyśla. Grupa chętnych pielgrzymów komunikuje się z sobą za pomocą facebooka. Każdy wyjazd udokumentowany jest zdjęciami lub krótkimi filmami.

– Modlimy się głównie w intencji powołań i powołanych. W ciągu 5 lat kilkudziesięciu młodych wzięło udział w tych nietypowych pielgrzymkach po kilkanaście lub kilkadziesiąt razy. Kilka osób w tym czasie wstąpiło w związki małżeńskie, dwoje jest już w zakonie – informuje ks. Cudziło.

Legion Maryi liczy blisko 2 tys. członków skupionych w tarnobrzeskim Komicjum, w 10 Kuriach i w 80 Prezydiach. Legioniści działają bardzo aktywnie m.in. w: Tarnobrzegu, Ostrowcu Świętokrzyskim, Koprzywnicy, Janowie Lubelskim, Radomyślu nad Sanem, Sandomierzu i Zaleszanach. Legioniści diecezji sandomierskiej założyli wspólnoty w diecezjach tarnowskiej, kieleckiej i rzeszowskiej.

Legion Maryi jest apostolskim ruchem katolików świeckich, którzy docierają do wierzących i niewierzących, szerzą kult Matki Bożej i głoszą Ewangelię. Ich celem jest ewangelizacja parafii. Ruch powstał w 1921 r. w Dublinie. Do Polski dotarł w 1947 r., jednak dopiero w latach 80. mógł zacząć się normalnie rozwijać.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.