Diecezja sandomierska: zloty „jagodowe” legionistów Maryi
09 lipca 2013 | 11:45 | apis Ⓒ Ⓟ
Miesiące letnie dla legionistów Maryi w diecezji sandomierskiej są okazją do tego, by uczestniczyć w dniach skupienia i zlotach "jagodowych". Tradycję tę rozpoczęto kilka lat temu w Zaleszanach. Na początku lipca br. w tradycyjne święto Matki Bożej Jagodnej legioniści Maryi rozpoczęli swoje zloty jagodowe. Zbieraniu leśnych owoców towarzyszą wspólne modlitwy różańcowe.
W tym roku po raz piąty odbył się zlot "jagodowy" w Zaleszanach. Legioniści odmówili modlitwy wspólnoty i różaniec, a następnie udali się ze śpiewem do pobliskiego lasu.
– Mimo upału zbiór jagód był wyjątkowo udany. W lesie odśpiewaliśmy Magnificat, który jest codzienną modlitwą każdego legionisty – poformował KAI ks. Rafał Cudziło, diecezjalny kierownik duchowy Legionu Maryi.
Po Eucharystii, wieńczącej leśne spotkania, legioniści oddali się pod opiekę Matki Najświętszej. Podczas wspólnej agapy prezentowali swoje świadectwa. Obowiązkiem każdej kurii legionowej jest zorganizowanie, co najmniej dwóch takich spotkań leśnych.
– Według podręcznika legionowego każde prezydium powinno przynajmniej dwa razy w roku zorganizować tzw. „imprezę na wolnym powietrzu” dla legionistów, zaproszonych gości i innych parafian – dodaje ks. Cudziło.
Wspólnoty Legionu Maryi w diecezji sandomierskiej skupione są w sześciu kuriach (w Tarnobrzegu, Ostrowcu Świętokrzyskim, Koprzywnicy, Janowie Lubelskim, Sandomierzu i Zaleszanach). Zrzeszonych w 55 kuriach jest ponad 1300 członków aktywnych i pomocniczych. Diecezjalnym kierownikiem duchowym jest ks. Rafał Cudziło.
Legion Maryi jest apostolskim ruchem katolików świeckich, którzy docierają do wierzących i niewierzących, szerzą kult Matki Bożej i głoszą Ewangelię. Ich celem jest ewangelizacja parafii. Ruch powstał w 1921 r. w Dublinie. Do Polski dotarł w 1947 r., jednak dopiero w latach 80. mógł zacząć się normalnie rozwijać.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.