Jak wyglądały przygotowania diecezji świdnickiej do wizyty ad limina Apostolorum?
07 października 2021 | 20:00 | ks. Przemysław Pojasek | Świdnica Ⓒ Ⓟ
Ordynariusz świdnicki bp Marek Mendyk wraz z biskupem pomocniczym Adamem Bałabuchem w najbliższą niedzielę udają się do Rzymu w drugiej turze wizyty ad limina Apostolorum polskich biskupów u Ojca Świętego. O tym, czego ta wizyta z perspektywy diecezji świdnickiej będzie dotyczyć, mówi w rozmowie z KAI bp Mendyk.
KAI: Czym jest to wizyta biskupów ad limina Apostolorum?
Bp Marek Mendyk: Wizyta ad limina Apostolorum była zapowiadana już od dwóch lat. Ze względu na pandemię jej termin został przesunięty. Zgodnie z prawem kanonicznym i tradycją Kościoła, co pięć lat biskupi udają się do Grobów Apostołów – św. Piotra i Pawła, aby tam powierzać sprawy Kościoła lokalnego i prosić o łaskę odnowy wiary. To jest pierwszy powód, dla którego udajemy się do Rzymu. Drugi powód to okazja, aby codzienne sprawy Kościoła, jego radości i nadzieje przedstawić Ojcu Świętemu, a także spotkać się w kongregacjach watykańskich, poznać życie Kościoła w wymiarze jego powszechności. Rzecz jasna, będziemy poruszać ważne tematy z życia Kościoła, który jest w Polsce. Przedstawimy sytuację i życie religijno-moralne naszych wiernych. Powiemy Ojcu Świętemu o trudnościach życia wiarą i o tym jak osoby wierzące są atakowane i muszą na co dzień zmagać się z prześladowaniami.
KAI: Jak wyglądały przygotowania w diecezji świdnickiej do wyjazdu Księży Biskupów?
– Przygotowania zostały poprzedzone opracowaniem raportu z zakresu administracji kościelnej, statystyki oraz bieżących problemów duszpasterskich. Zwłaszcza, gdy chodzi o pracę z młodzieżą, rodzinami oraz troskę o działalność charytatywną. Taka analiza wiąże się ze wskazaniem pewnych priorytetów i perspektywy odnoszącej się do nowych działań duszpasterskich.
KAI: Ksiądz Biskup uczestniczył już takiej wizycie w diecezji legnickiej. Jak wygląda jej przebieg?
– Każdego dnia gromadzimy się na wspólnotowej modlitwie. Zwykle są to miejsca, dla których udajemy się ad limina, czyli cztery rzymskie bazyliki, Grób św. Piotra i św. Jana Pawła II. W piątek 15 października zaplanowane jest osobiste spotkanie naszej grupy z Ojcem Świętym Franciszkiem. Każdego dnia jesteśmy w różnych dykasteriach watykańskich: Sekretariat Stanu, kongregacje. Razem z ks. biskupem Adamem będziemy w Kongregacji ds. Kultu Bożego, natomiast w Kongregacji Wychowania Katolickiego będę w imieniu polskich biskupów relatorem przedstawiającym sprawy wychowania religijnego dzieci i młodzieży.
KAI: W sprawozdaniu z pewnością jest wiele atutów ostatnich lat funkcjonowania diecezji świdnickiej. Czym możemy się najbardziej pochwalić?
– Kościół świdnicki jest jednym z najmłodszych w Polsce, ale jego dziedzictwo sięga wielu wieków także Kościoła wrocławskiego i legnickiego. Od 17 lat funkcjonuje już samodzielna administracja. Wszystko to, co jest potrzebne, zostało już przygotowane. Teraz pozostaje troska, aby całe to dobro zostało nie tylko zachowane, ale i pomnożone.
KAI: Kościół żyje już Synodem. Jak będzie wyglądał udział naszej diecezji w tym dziele?
– Podczas spotkań z różnymi grupami mówimy o synodzie: czym jest, jakie są oczekiwania Ojca Świętego i sekretariatu synodu. Powołałem już zespół synodalny z jego przewodniczącym, który będzie koordynował nie tylko prace synodalne, ale też inspirował do synodalności czy docierał do serc i umysłów nie tylko ludzi wierzących, ale może przede wszystkim tych, co pozostają „na obrzeżach” Kościoła. Chcemy dotrzeć do wszystkich możliwych grup, aby z uwagą wsłuchiwać się w to, co mówi Duch Święty do Kościoła.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.