Drukuj Powrót do artykułu

Diecezja tarnowska dzieli się powołaniami

04 czerwca 2018 | 17:00 | eb | Tarnów Ⓒ Ⓟ

Trzech kapłanów diecezji tarnowskiej planuje wyjazd do krajów misyjnych m.in. do Kazachstanu. Dla duchownych rozpoczyna się czas przygotowań. Ponadto dwóch księży rozpocznie w wakacje pracę duszpasterską w Niemczech i Francji.

Jak mówi ks. Robert Kantor, kanclerz kurii diecezjalnej w Tarnowie, z różnych zakątków świata do biskupa tarnowskiego ciągle zgłaszane są prośby o kapłanów.

– Biskup Andrzej Jeż wychodzi naprzeciw, na ile oczywiście może, by dzielić się powołaniami, które są też powołaniami do pracy w Kościele powszechnym. Nasi księża oczywiście będą pracować wśród Polonii, ale nie tylko. Kraje Europy Zachodniej borykają się z różnymi trudnościami dlatego kapłani, którzy pracują wśród Polonii pomagają również w tamtejszym Kościele lokalnym – dodaje.

Ks. Mateusz Gondek będzie głosił Ewangelię we Francji, gdzie był już przez rok. – Potrzeby są ogromne – dodaje kapłan.

– Kiedy tam byłem miałem pod opieką 13 kościołów, a było nas dwóch, do tego szpital, dwa domy pomocy społecznej. To praca w drodze, bo trzeba jeździć i odwiedzać te wspólnoty – opowiada.

Ks. Piotr Dydo-Rożniecki wybiera się do Kazachstanu. Już dwa lata temu zgłosił chęć wyjazdu na Wschód.

– Po rozmowie z rodzicami okazało się, że w czasie wojny mój dziadek był zesłany na sześć lat kołchozu do Kazachstanu. Dwa lata spędził w Aktiubińsku obecne Aktobe. Jest tam parafia pw. Dobrego Pasterza. Więc może być tak, że będę na parafii gdzie dziadek był zesłany – dodaje.

Ponadto od nowego roku akademickiego trzech kapłanów diecezji tarnowskiej rozpocznie studia na KUL. W sumie ośmiu księży wyjedzie poza diecezję.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.