Diecezja tarnowska ma nowego biskupa
28 listopada 2009 | 14:29 | eb, im / maz Ⓒ Ⓟ
Ks. Andrzej Jeż przyjął w Nowym Sączu święcenia biskupie. Jest 10. biskupem pomocniczym w historii diecezji tarnowskiej.
Współkonsekratorami byli metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz, oraz Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk. Uroczystość odbyła się w bazylice św. Małgorzaty, gdzie przez ostatnie 2 lata biskup był proboszczem.
W uroczystości wzięło udział kilkunastu biskupów m.in. kardynał Franciszek Macharski, abp Józef Życiński metropolita lubelski, bp Stanisław Budzik sekretarz generalny Konferencji Polski, bp Jan Styrana ordynariusz elbląski, bp Kazimierz Górny z Rzeszowa, bp Janusz Kaleta z Atyrau w Kazachstanie, pochodzący z diecezji tarnowskiej.
Licznie w liturgii uczestniczyli kapłani, przedstawiciele rządu, parlamentu i samorządu, oraz rektorzy i wykładowcy wyższych uczelni. Obecny był bp Paisjusz Martyniuk biskup diecezji przemysko-nowosądeckiej Kościoła Prawosławnego. Do Nowego Sącza przyjechali wierni z różnych zakątków diecezji m.in. z Tarnowa, Limanowej i Sądecczyzny.
W słowie powitania biskup tarnowski Wiktor Skworc powiedział, że Kościół otacza modlitwą nowego biskupa, aby wzorem Chrystusa i Maryi naśladował Go w miłości do końca. „Bądź znakiem miłości Chrystusa do każdego człowieka – na chwałę Boga w Trójcy Świętej Jedynego” – powiedział ordynariusz diecezji.
Hierarcha przypomniał, że święcenia biskupie odbywają się w bazylice św. Małgorzaty, gdzie czczony jest obraz Chrystusa Przemienionego. W tym miejscu 40. lat temu święcenia biskupie przyjął śp. biskup Józef Gucwa.
– Dziś biskupie Andrzeju wpiszesz się w sposób szczególny w dzieje Kościoła tarnowskiego, który jest uprzywilejowany licznymi powołaniami, zastępem znakomitych duszpasterzy – mówił kard. Stanisław Dziwisz w kazaniu. Metropolita krakowski przypomniał, że każdy chrześcijanin ma do wykonania dzieła i zadania powierzone mu przez Opatrzność. Niekiedy te zadania wydają się człowiekowi – który zdaje sobie sprawę ze swojej słabości i kruchości – zbyt trudne. Jednak może im podołać, ponieważ wspiera go Bóg. Kardynał przypomniał pokrótce życiorys biskupa-nominata i przytoczył trzy cechy, które powinny charakteryzować biskupa wg papieża Benedykta XVI. Są nimi wierność, roztropność i dobroć. Zachowując wierność biskup musi pamiętać, że nie przywiązuje ludzi do siebie, lecz prowadzi ich do Chrystusa, do którego należy Kościół. Roztropność to coś więcej niż przebiegłość, bo człowiek roztropny szuka prawdy i zgodnie z nią posługuje. Roztropność wymaga też szczerego umysłu. Biskup powinien być też człowiekiem wielkiego serca, bo takiego pasterza oczekują wierni i takiego ojca kapłani. Bycie zaś dobrym rośnie wraz ze zjednoczeniem z Chrystusem, bo tylko Bóg jest prawdziwie dobry.
Zwracając się do nominata, kard. Dziwisz przypomniał, że będzie on 10. biskupem pomocniczym tej diecezji, która jest uprzywilejowana licznymi powołaniami kapłańskimi. Wskazując obecność w bazylice, gdzie biskup-nominat był proboszczem, ikony Chrystusa Przemienionego, kardynał apelował, by bp. Jeż pomagał diecezjanom przemieniać ich życie, pomnażał świętość i dobro diecezji. Podkreślił też, że sakra ma miejsce w Roku Kapłańskim i apelował, by okazywał miłość kapłanom diecezji a kapłanów prosił o przyjęcie nowego biskupa.
Na zakończenie uroczystości biskup Andrzej Jeż powiedział, że towarzyszy mu świadomość, że nie jest sam. „Uwielbiam Boga za to, że mnie ukształtował, a dziś zrodził mnie do pełni kapłaństwa” – powiedział po święceniach. Podziękował biskupom, kapłanom, rodzinie i wszystkim gościom za obecność i modlitwę. „Jestem szczęśliwy, że na mojej drodze mogłem spotkać wspaniałych kapłanów, siostry zakonne, alumnów i świeckich, którzy tworzyli duchowe rysy mojego kapłaństwa. Patrząc z pokojem w cudowne oblicze Chrystusa Przemienionego pragnę poświęcić swoją posługę na chwałę Trójcy świętej i Bogarodzicy” – powiedział biskup Jeż.
W uroczystości wziął udział m.in. bp Janusz Kaleta z Atyrau w Kazachstanie, pochodzący z diecezji tarnowskiej. „Z księdzem Andrzejem Jeżem byliśmy w seminarium, jest dobrym kolegą, kapłanem, każdego dnia będzie zdawał egzamin z dobroci, wiary i gorliwości. Życzę, by starczyło mu sił do świadczenia o Chrystusie” – powiedział KAI bp Kaleta.
Bp Andrzej Jeż ma 46 lat. Na hasło swojej pasterskiej posługi wybrał słowa: „Ad laudem Trinitatis et Deiparae” – Na chwałę Trójcy Świętej i Bogarodzicy. Jego stolicą tytularną jest Tigillava (Północna Afryka).
Herb biskupa nominata zgodnie z przyjętymi zasadami heraldyki kościelnej, prezentuje tarczę, ozdobioną kapeluszem, sznurami z chwostami, krzyżem, oraz wstęgą, na której widnieje dewiza: „Ad laudem Trinitatis et Deiparae” – Na chwałę Trójcy Świętej i Bogarodzicy.
Ks. Andrzej Jeż urodził się 3 maja 1963 r. w Limanowej. Po ukończeniu tamtejszego Liceum Ogólnokształcącego wstąpił do Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk bpa Jerzego Ablewicza 12 czerwca 1988 r.
Pracował jako wikariusz w parafii w Krościenku n. Dunajcem (1988-1991), a następnie w Wierzchosławicach (1991-1993). W roku 1993 został skierowany na studia specjalistyczne w zakresie homiletyki na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.
Po uzyskaniu tytułu licencjata w roku 1996 został mianowany ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. W 2002 r. ukończył studia doktoranckie z dogmatyki na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.
W sierpniu 2004 r. został mianowany proboszczem parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach, był członkiem Rady ds. Formacji Duchowieństwa Diecezji Tarnowskiej. Z kolei 29 lipca 2007 r. biskup tarnowski powierzył mu urząd proboszcza parafii pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu.
Jego zainteresowania naukowe to: homiletyka, dogmatyka, historia Kościoła, historia sztuki sakralnej. Interesuje się także literaturą i poezją, architekturą ogrodów i turystyką górską. Zna języki francuski i włoski.
Biskup nominat cieszy się szacunkiem wiernych i księży, jest wybitnym kaznodzieją. Parafianie mówią o nim, że jest otwarty, życzliwy, czyli – „prawdziwy duszpasterz”.
Ponad 22-tysięczna parafia pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu należy do największych w diecezji. To jedno z najważniejszych miejsc kultu w diecezji tarnowskiej. W bazylice czczony jest słynący łaskami obraz przedstawiający Chrystusa Przemienionego. Ikona nowosądecka słynie łaskami od początku XVII w.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.