Drukuj Powrót do artykułu

Diecezja tarnowska: prawie 72 proc. wiernych w kościołach, w dekanacie Ujanowice ponad 90 proc.

04.01.2018 , eb, Tarnów, 04-01-2018 Ⓒ ℗

W diecezji tarnowskiej 71,8 proc. wiernych uczęszcza na niedzielną Mszę św., zaś 27,7 proc. przyjmuje Komunię Świętą – takie są najnowsze dane. Po raz pierwszy nieznacznie zmieniono metodę badań odliczając od liczby osób zobowiązanych do udziału we Mszy św. parafian przebywających na emigracji zarobkowej. Z tego względu tegoroczne statystyki są nieco wyższe, niż poprzednie.

Nadal najwięcej osób uczestniczy w niedzielnej Mszy św. w dekanacie Ujanowice – 92,9 proc. Jest to już od wielu lat najlepszy wynik w diecezji tarnowskiej. Dużo ludzi chodzi też do kościoła w dekanacie Grybów – 86,1 proc. i dekanacie Limanowa – 85,7 proc.

„Choć są to wysokie wskaźniki wyróżniające diecezję tarnowską na tle innych diecezji w Polsce, to jednak nie mogą nas uśpić. Ilość  powinna ciągle przechodzić w jakość. W przeciwnym razie ilość wiernych w naszych kościołach będzie coraz niższa. Nie możemy też zapominać o 30 procentach wiernych, którzy nie pojawiają się na niedzielnej Mszy świętej. Musimy zastanowić się dlaczego ich nie ma i co zrobić, żeby pomóc im wrócić do wspólnoty Kościoła” – uważa ks. Michał Dąbrówka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej.

Najwięcej wiernych przyjmuje Komunię św. w dekanacie Ujanowice – 40, 8 proc., a także w dekanacie Stary Sącz – 34, 9 proc. i w dekanatach Czchów oraz Limanowa – 33,5 proc.

„Te wysokie wskaźniki są zasługą przede wszystkim rodzin – silnych Bogiem, ale także ogromnej gorliwości kapłanów, którzy prowadzą duszpasterstwo, katechizują i ofiarnie pełnią posługę w konfesjonale” – dodaje ks. Dąbrówka.

Najniższy wskaźnik frekwencji w diecezji tarnowskiej zanotowano w dekanacie Mielec -Południe – 53,2 proc. Tam także zanotowano najniższy odsetek osób przyjmujących Komunię Świętą, który wyniósł 17,6 proc.
W tarnowskich dekanatach frekwencja na Mszach św. wynosi ok. 63 proc., a w sądeckich sięga ok. 68 proc.

“Podsumowując cieszy nas fakt, że podczas liczenia w Kościołach było o 3,5 tys. osób więcej niż w poprzednim roku. Łącznie było to nieco ponad 605 tysięcy wiernych. Jeśli przyjmiemy metodę z poprzedniego liczenia wiernych, daje nam to wzrost o 0,4 proc. Na podobnym poziomie kształtuje się także wzrost liczby osób przyjmujących Komunię Świętą” – mówi dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Natomiast w przypadku nowej metody badania, wskaźnik dotyczący frekwencji wzrósł o prawie 5 proc., a przystępujących do Komunii o 2,4 proc. Taki sposób liczenia wskazał Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie.

Najnowsze dane dotyczące wskaźników praktyk religijnych opublikował Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie na podstawie liczenia wiernych w kościołach, które odbyło się w niedzielę, 15 października ubiegłego roku.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.