Drukuj Powrót do artykułu

Diecezja tarnowska: tysiące ludzi na Orszaku Trzech Króli

06.01.2018 , eb, Tarnów, 06-01-2018 Ⓒ ℗

Barwny Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami miast, miasteczek i wsi w diecezji tarnowskiej. W samym Tarnowie za królami podążało kilka tysięcy osób. Orszakom towarzyszyły jasełka, wspólne śpiewanie kolęd, konkursy na najciekawiej ubranego uczestnika, a blisko granicy polsko-słowackie kolędowanie.

W Tarnowie orszak rozpoczęła Msza św. w katedrze pod przewodnictwem bp. Stanisława Salaterskiego. W homilii biskup, nawiązując do hasła orszaku przypomniał, że Bóg jest dla wszystkich.

„Chcemy dać świadectwo wyznawanej wiary, wyśpiewać Bogu i ludziom radość z tego, że poznaliśmy Jezusa i zaprosić naszych braci i siostry, do tego, by w życiu szli jak Mędrcy, poszukując coraz to bliższego spotkania z Bogiem” – powiedział.

Po Mszy kolorowy orszak przeszedł przez Rynek do ogrodów ojców bernardynów, gdzie znajduje się żywa szopka. Trzej Królowie jechali na koniach, a za nimi podążały całe rodziny. Były jasełka nawiązujące do narodzenia Chrystusa oraz do historii Tarnowa. Orszak to od lat inicjatywa VII LO. Uczestnicy śpiewali kolędy, a przygrywała orkiestra Grupy Azoty.

„To piękne święto, przekazujemy dzieciom tradycję i publicznie wyznajemy wiarę. Dobrze, że jest nas tak dużo” – podkreślali uczestnicy.

Orszaki odbywają się dzisiaj nie tylko w dużych miastach. W Jodłowej wierni zgromadzili się na rynku i przeszli do “podkarpackiego Betlejem”, jak nazywane jest jodłowskie sanktuarium Dzieciątka Jezus. Wioski reprezentował jeden z króli, a zebrani wokół niego mieszkańcy stworzyli jego orszak. Wisowianie byli w strojach koloru zielonego, Dębowianie ubrali się na niebiesko, a Jodłowianie na czerwono.

W Krynicy – Zdrój do orszaku dołączyli kuracjusze z różnych rejonów Polski. Uczestnicy przeszli z kościoła zdrojowego na krynicki deptak. W Pijalni było wspólne kolędowanie.

Blisko granicy w Piwnicznej – Zdrój po Mszy świętej był przemarsz świąteczno-kolędowego orszaku z Trzema Królami na czele do hali sportowej, gdzie w ramach „VIII Kolędowania Małemu Bacy” odbyło się m.in. polsko-słowackie kolędowanie.

Orszak był dziś m.in. w Brzesku, Dębicy, Grybowie, Limanowej, Mielcu, Nowym Sączu, Szczawnicy, Nowej Jastrząbce, Pleśnej, Tuchowie, Zakliczynie i Żabnie.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.