Diecezja toruńska: szkoła w Sampławie otrzymała imię kard. Stefana Wyszyńskiego
22 maja 2018 | 15:28 | xdb | Sampława Ⓒ Ⓟ
Szansę na wielkość i świętość ma ten, który bezinteresownie służy – powiedział bp Wiesław Śmigiel podczas uroczystości nadania Szkole Podstawowej w Sampławie imienia wybitnego Polaka, duchownego i męża stanu – Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Procedura wyboru Patrona trwała blisko rok.
Uroczystość rozpoczęła się Eucharystią w kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja w Sampławie. Wśród licznie zgromadzonych wiernych była cała społeczność szkolna: dyrekcja, grono pedagogiczne, pracownicy i uczniowie. Obecni byli także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Mszy św. przewodniczył biskup toruński Wiesław Śmigiel.
– Jesteśmy przekonani, że wartości umiłowania Boga i ojczyzny, szacunku dla drugiego człowieka stanowić będą dla obecnych i przyszłych uczniów naszej szkoły wzór w codziennym życiu i postępowaniu – mówiła dyrektor szkoły Hanna Ewertowska, witając biskupa i prosząc o poświęcenie nowego sztandaru szkoły.
Rozpoczynając Msze św. ksiądz biskup zaznaczył, że kard. Wyszyński to wielki człowiek, który umiłował Boga, Kościół i Polskę. Jest wspaniałym orędownikiem i wzorem do naśladowania dla wszystkich, którzy troszczą się o wychowanie młodego pokolenia. – Z nadzieją patrzymy dziś na was, młodzi przyjaciele, bo to wy będziecie tworzyć przyszłość Kościoła i naszej ojczyzny – powiedział bp Śmigiel.
W homilii bp Wiesław Śmigiel zaznaczył, że kard. Stefan Wyszyński słowa Jezusa przyjął i uczynił swoimi. – Nadanie szkole imienia to niezwykły moment ponieważ szkoła wybiera człowieka, który z jednej strony ma się opiekować wspólnotą szkolną, a z drugiej strony ma być też wzorem do naśladowania. Wasz patron to przepiękny wzór. Człowiek, który potrafił służyć bez reszty drugiemu – mówił biskup. Hierarcha nawiązując do historii życia kard. Wyszyńskiego wskazał, że życie Prymasa Tysiąclecia było oparte na przyjaźni z Maryją i bezgranicznym zaufaniu Bogu.
Jako młody chłopak był słaby, chorowity, wydawało się, że Kościół nie będzie miał z niego wielkiego pożytku. I nagle ten młody kapłan zaczął powracać do sił i powoli ze słabego człowieka wyłonił się heros, bohater, o którym dziś mówimy Prymas Tysiąclecia. – Był wolnym człowiekiem i wychowywał wolnych ludzi. Był człowiekiem dialogu, potrafił rozmawiać ze wszystkimi, był niezwykle pokorny, ale zawsze wewnętrznie wolny – mówił.
Biskup przytoczył słowa, które kard. Wyszyński jako kleryk zapisał w pamiętniku, i które uczynił swoim drogowskazem, swoistym dekalogiem kapłańskiego życia. – Wiedział, że tylko w Bogu jest jego siła. Był sługą Boga, który wypowiada słowa Prawdy i dlatego przyjmowano te słowa z wielkim zrozumieniem – dodał bp Śmigiel. – Nie unikał ważnych tematów, tych które były trudne. Był dobrym synem ojczyzny. Kochał wolności i naród, ojczyznę nazywał matka i przypominał, że o matce nawet ubogiej, przygarbionej i pomarszczonej cierpieniem nie godzi się źle mówić wobec obcych – dodał.
Wskazywał niestrudzenie drogi jedności narodu, ale szukał jej nie tam, gdzie szukali jej inni, ale w zawierzeniu Maryi. Prymas Wyszyński bronił rodziny, pamiętał o patriotycznych ideałach i wskazywał, że przyczyną kryzysu jest rozkład moralny narodu. Ksiądz biskup zaznaczył, że trzeba nam naprawiać i przemieniać swoje życie, a wówczas ojczyzna się odmieni. – Jeśli chcemy zmieniać nasza ojczyznę trzeba przemienić człowieka i wnętrze człowieka. Człowiek z przemienionym sercem jest w stanie budować lepszą rzeczywistość – dodał. Kard. Wyszyński wytycza nam wszystkim drogę postępowania i odnowy życia.
Po homilii nastąpiło poświęcenie nowego sztandaru Szkoły Podstawowej w Sampławie. Po zakończeniu Eucharystii uczestnicy liturgii przemaszerowali ulicami Sampławy do szkoły, gdzie odbyły się dalsze obchody. Rada Rodziców przekazał na ręce dyrektor szkoły Hanny Ewertowskiej nowy sztandar, który następnie przejął szkolny poczet sztandarowy. Przedstawiciele władz, szkoły, mieszkańców gminy Lubawa, sponsorzy i zaproszeni goście dokonali symbolicznego aktu wbicia pamiątkowych gwoździ w drzewiec sztandaru. Następnie uczniowie zaprezentowali sztandar i jego symbolikę.
Z okazji uroczystości chór szkolny zaśpiewał nowy hymn szkoły nawiązujący do postaci i słów kard. Stefana Wyszyńskiego. W dalszej części odbyły się okolicznościowe przemówienia i występy artystyczne uczniów.
Szkoła Podstawowa w Sampławie kształci uczniów w klasach I-VII i gimnazjum oraz w oddziale przedszkolnym. W szkole działa również „Grupa zabawowa” dla dzieci 3-, 4- i 5-letnich. Młodzież szkolna dojeżdża z terenu ośmiu wsi: Rakowic, Łążka, Rodzonego, Targowiska Dolnego, Ludwichowa, Osowca, Białej Góry i Papierni. Na terenie szkoły działa świetlica socjoterapeutyczna.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.