Diecezja warszawsko-praska ma 58 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej
03 marca 2018 | 17:12 | mag | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Tylko Jezus jest w stanie nasycić ludzkie serce. Stąd tak ważne, by zanieść Go tym, którzy nie mogą przybyć do świątyni – powiedział bp Marek Solarczyk do nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. W katedrze odbyło się uroczyste błogosławieństwo 58 nowych szafarzy, którzy będą posługiwać w diecezji warszawsko-praskiej. Do tego wydarzenia przygotowywali się oni przez kilka miesięcy formacji pod okiem wykładowców seminarium duchownego na Tarchominie.
W homilii bp Solarczyk podkreślił znaczenie Eucharystii i rolę tych, którzy są jej szafarzami. – Tak wielu w Kościele pragnie duchowego chleba – żywej obecności Boga, dlatego mamy tych, którzy uobecniają Ofiarę Chrystusa i tych którzy niosą Jej owoce wspólnocie – mówił kaznodzieja. Przyznał, że nieraz dużym wyzwaniem organizacyjnym jest samo zaniesienie Najświętszego Sakramentu chorym czy starszym. Stąd, jak podkreślił, „potrzeba tych, którzy będą podtrzymywać, umacniać i wspierać Mistyczne Ciało Jezusa Chrystus,a a do których należą nadzwyczajni szafarze komunii świętej.”
Nawiązując do cudu rozmnożenia chleba przez Chrystusa, bp Solarczyk przypomniał nadzwyczajnym szafarzom, że są tylko sługami Pana. – To Bóg błogosławi chleb i to On sprawia, że staje się on Jego Ciałem i Krwią. Kiedy Jezus to czyni, możemy być pewni, że to wystarczy by ludzkie serce ożyło, by odnowiła się w nim wiara i nadzieja, by zostało napełnione miłością, która nie mija, która jest zdolna wypełnić i przemienić całego człowieka – przekonywał bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.
Zaapelował również o nieustanną troskę o rozwój życia duchowego: „Bez względu czy będziecie posługiwać w świątyni, czy będziecie nieść Najświętszy Sakrament do domów bądź szpitali, niech wiara waszego serca pomoże innym doświadczyć mocy Bożego życia”.
W liturgii wzięli udział licznie zgromadzeni kapłani, w tym proboszczowie, których wierni otrzymali błogosławieństwo nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. Kandydaci do tej posługi przygotowywali się przez kilka miesięcy intensywnej formacji pod okiem wykładowców Wyższego Seminarium Duchownego na Tarchominie. Obok zajęć z liturgiki i biblistyki, mieli również warsztaty oraz praktyki w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim pod okiem Krajowego Kapelana Służby Zdrowia, ks. Arkadiusza Zawistowskiego.
Dla wielu z tych, którzy podjęli posługę niesienia innym Komunii świętej, jest to okazja do dawania świadectwa swojej wiary. – Nie da się opisać radości, jaką człowiek widzi na twarzy chorego, który przyjmuje Jezusa pod postacią chleba. Takie doświadczenia sprawiają, że człowiek nie może stać obojętnie i zamykać się na potrzeby innych – dzielili się nadzwyczajni szafarze.
Większość z nich to mężczyźni mający żony i dzieci. – Dużym wzywaniem w naszej posłudze to umiejętność pogodzenia naszych nowych zobowiązań z rolą męża i ojca. – Trzeba będzie tak wszystko ułożyć, by nie zaniedbać rodziny, bo to jest nasze pierwsze i najważniejsze powołanie – wyznał jeden z szafarzy.
Na terenie diecezji warszawsko-praskiej jest obecnie ok. 150 nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. Pomagają oni w parafiach i szpitalach, idąc z Najświętszym Sakramentem do chorych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.