Diecezja włocławska czeka na ŚDM 2016
14 września 2014 | 12:31 | ks. an Ⓒ Ⓟ
„Światowe Dni Młodzieży to odczytanie pragnień młodzieży. Proszę was, byście propagowali ideę ŚDM w waszych środowiskach” – powiedział biskup włocławski Wiesław Mering 13 września podczas spotkania Diecezjalnego Centrum ŚDM we Włocławku. Hierarcha udzielił błogosławieństwa na pracę Centrum. Jako wyraz symbolicznego włączenia się diecezji w akcję „Bilet dla Brata” (akcja pomocy młodzieży ze Wschodu) bp Mering przyjął ikonę św. Jana Pawła II pochodzącą ze Lwowa. Włocławskie Centrum ŚDM tworzy 9 księży i 16 osób świeckich, głównie młodzieży.
Na początku wszyscy zebrani odmówili oficjalną modlitwę za ŚDM. Otwierając spotkanie diecezjalny koordynator ŚDM ks. prał. Artur Niemira zwrócił uwagę, że od momentu ogłoszenia przez Ojca Świętego Franciszka miejsca kolejnego spotkania młodych świata przygotowania do tego wydarzenia rozpoczęły się w całej Polsce, w tym w diecezji włocławskiej. Zadaniem Centrum jest przygotowanie młodzieży na ŚDM oraz przygotowanie diecezji na przyjęcie młodych z zagranicy w ramach „Dni w Diecezji”. Diecezja włocławska chce przyjąć 4 tys. młodych. Ks. Niemira przypomniał o peregrynacji symboli ŚDM w diecezji włocławskiej jako o szczególnym czasie doświadczenia wiary.
Zwracając uwagę na program przygotowań do ŚDM i program „Dni w Diecezji” ks. Niemira podkreślił, że oprócz ogólnopolskich wskazań trzeba wypracować to, co należy do diecezjalnej tożsamości – hasło diecezji włocławskiej podczas „Dni w Diecezji”, które brzmi „Miłosierdzie”, musi zostać uwzględnione w programie. Trzeba zgłębić temat Bożego Miłosierdzia i pokazać innym, jak miłosierdzie realizowane jest na co dzień w praktyce naszego Kościoła. Źródłem inspiracji ma być św. Faustyna, która urodziła się na terenie diecezji włocławskiej.
Prace Centrum podzielone zostały na sekcje, na czele których stanęli poszczególni księża: logistyczna (zajmująca się przygotowaniem logistyki „Dni w Diecezji”) – ks. prał. Radosław Nowacki, multimedialna (ds. kontaktu z mediami i przekazu medialnego) – tymczasowo ks. prał. Artur Niemira, wolontariatu (mająca na celu przygotowanie wolontariuszy do Krakowa i na spotkania w diecezji) – ks. Krzysztof Stawicki, pastoralna (przygotowująca inicjatywy duszpasterskie) – ks. Przemysław Pilarski i ks. Marcin Sadownik, modlitewna (koordynująca inicjatywy związane ze spotkaniami modlitewnymi) – ks. Jacek Makowski, reklamowa (przygotowująca materiały propagujące ideę ŚDM w diecezji) – ks. Łukasz Ściślewski oraz muzyczna (koordynująca oprawę muzyczną spotkań i formację muzyczną) – ks. Mateusz Kuliński.
Wśród ważnych inicjatyw wymieniono konieczność powstania nowej strony internetowej ŚDM w diecezji włocławskiej oraz fanpage na Facebook, przygotowanie filmów reklamujących ideę ŚDM, powstanie centrów modlitwy i adoracji, przygotowanie ulotek, które trafią do każdej rodziny w diecezji, informujących o ŚDM z prośbą o włączenie się w przygotowania (przyjęcie gości podczas „Dni w Diecezji”). Mówiono także o włączeniu samorządów miejsc, do których przyjadą młodzi świata w logistyczne przygotowania „Dni w Diecezji”.
Podczas spotkania świadectwo o pracy ewangelizacyjnej w ramach kursów Alpha złożył Marcin Iżyk, lider wspólnoty „Drzewo Życia” z Lubicza. W dyskusji stwierdzono, że podstawą przygotowania do ŚDM jest ewangelizacja i doprowadzenie młodego człowieka do doświadczenie wiary, które jest fundamentem dla zrozumienia idei ŚDM i ich przeżycia. Istotne jest zastanowienie się, co będzie po ŚDM 2016, jaka będzie nasza młodzież, gdzie ją odnajdziemy, jaka będzie jej wiara, jakie będzie miejsce młodych we wspólnocie Kościoła diecezjalnego – dyskutowano. Podkreślono, że w diecezji włocławskiej istnieją różne propozycje ewangelizacyjne związane z doświadczeniem różnych ruchów i wspólnot kościelnych. Ich doświadczenie będzie pomocą w przygotowaniach do ŚDM.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.