Diecezja włocławska pożegnała symbole ŚDM
31 maja 2014 | 13:32 | ks. an Ⓒ Ⓟ
Uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem bp. Wiesława Meringa diecezja włocławska 30 maja pożegnała symbole ŚDM – Krzyż i ikonę Salus Populi Romani. Ordynariusz udzielił posługi lektoratu 41 ministrantom.
Uroczysta Msza św. 30 maja pod przewodnictwem bp. Wiesława Meringa we włocławskiej katedrze zakończyła dwutygodniową peregrynację w diecezji symboli Światowych Dni Młodzieży – Krzyża i ikony Salus Populi Romani. Obecni byli też bp. bp. Stanisław Gębicki i Bronisław Dembowski oraz delegacje młodzieży z całej diecezji. Ordynariusz udzielił posługi lektoratu 41 ministrantom.
– U tej młodzieży wytworzyło się przywiązanie do Krzyża – stwierdził diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Przemysław Pilarski. Towarzyszył on grupie młodzieży z Charłupi Małej, która dwa tygodnie wcześniej przywiozła symbole ŚDM do diecezji włocławskiej z Koźminka w diecezji kaliskiej.
Nawiedzenie Krzyża musi być krzykiem o odnowienie ducha Eucharystii i ducha ofiary – powiedział w homilii ks. prałat dr Dariusz Kaliński, proboszcz Bazyliki Mniejszej w Zduńskiej Woli, nawiązując do krzyża jako znaku ŚDM. – Eucharystia jest również przeżywaniem Golgoty, Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Zbawiciela. Gdy gromadzimy się na Eucharystii, Duch Święty sprawia, że ta rzeczywistość w bóstwie Chrystusa wciąż trwająca na wieki staje się naszym udziałem. Tym, który sprawuje Eucharystię, jest sam Chrystus – stwierdził kaznodzieja.
Nawiązując do drugiego znaku – ikony Matki Bożej z Dzieciątkiem – ks. Kaliński nazwał Maryję „drogowskazem na drodze”, zachęcając, by wzorem św. Jana Pawła II iść z Nią przez życie.
Bp Wiesław Mering, nawiązując do zdania „Ave Crux, spes unica – Witaj Krzyżu, jedyna nadziejo”, powiedział: „Krzyż zawsze prowadzi nas w stronę zmartwychwstania, a zmartwychwstanie urzeczywistnione i dotykalne jest w sakramencie Eucharystii”. Nawiązując do słów Franciszka wypowiedzianych przy grobie Pana Jezusa w Jerozolimie „Jesteśmy wyznawcami Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego” biskup włocławski podsumował: „Stojąc w miejscu śmierci wydobył to, co jest istotą wiary, więcej nie da się wypowiedzieć. Dlatego powtórzmy z największym przekonaniem i największą wiarą: Ave Crux, spes mea unica!”.
O swojej dumie i radości opowiadał Piotr Ardanowski, jeden z reprezentantów diecezji włocławskiej, który był w Rzymie 13 kwietnia z delegacją polskiej młodzieży po Krzyż ŚDM. – Myślałem wtedy, ile pracy jest przed nami – mówił młody człowiek.
Oprawę muzyczną przygotowała młodzież z włocławskich parafii. Animatorzy zachęcali do tańca na pożegnanie symboli ŚDM – w nawiązaniu do ubiegłorocznych Dni w Rio de Janeiro, podczas którego tańczono „dla Franciszka”.
W wielobarwnej procesji młodzi przynieśli „kulę ziemską”, flagi Brazylii i Polski oraz wizerunki Matki Bożej: z Guadalupe i z Jasnej Góry. Było to nawiązanie do światowego wymiaru Dni Młodzieży oraz symboliczny pomost pomiędzy Brazylią i Polską.
Grupa młodzieży dokonała aktu duchowego przyjęcia symboli ŚDM i zawierzenia siebie oraz przygotowań do Światowych Dni Młodzieży 2016 Panu Jezusowi i Matce Bożej. Na koniec młodzież w katedrze wykonała flashmob dla papieża Franciszka.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.