Diecezja włocławska: wykłady dla katechetów o in vitro
20 października 2010 | 14:23 | xks Ⓒ Ⓟ
Tematy bioetyczne, w tym zagadnienia zapłodnienia pozaustrojowego in vitro są tematem wykładów dla katechetów w diecezji włocławskiej.
Wykłady zostały zorganizowane w odpowiedzi na prośby katechetów, którzy coraz częściej spotykają się na prowadzonych przez siebie lekcjach z pytaniami uczniów o kwestie bioetyczne. Prelekcje nawiązują też do rozpoczęcia przez Sejm dyskusji nad projektami ustaw bioetycznych.
Katecheci zapoznali się z opisem metody in vitro i zastrzeżeniami natury moralnej z niej płynącymi oraz najnowszymi wypowiedziami Kościoła na ten temat. Organizatorem konferencji jest ks. dr Marcin Idzikowski z Wydziału Katechetycznego Kurii we Włocławku.
Wykłady poprowadził ks. dr Artur Niemira, wykładowca teologii moralnej z zakresu bioetyki we Włocławskim Seminarium Duchownym. Kanclerz kurii włocławskiej zaprezentował kontekst społeczno-kulturowy, w jakim toczy się w Polsce dyskusja nad in vitro. Przypomniał, że głos Kościoła w tej sprawie nie jest stanowiskiem konfesyjnym, ale głęboko racjonalnym, opartym nie tylko na Bożym Objawieniu, ale posługującym się najnowszymi osiągnięciami nauk biologicznych i opracowaniami wybitnych naukowców w tym zakresie.
Ks. Niemira podkreślił, że argumentacja ze strony bioetyki katolickiej jest merytoryczna, podczas gdy "w dyskusjach, których jesteśmy świadkami w środkach przekazu dominują powielane hasła i stereotypy zmieszane z emocjami, a trudno jest o rzeczową dyskusję". – Mówiąc o bolesnym problemie bezpłodności nie traktuje się go całościowo, ale ogranicza tylko do jednego aspektu – tego związanego z in vitro, podczas gdy należy przypatrzeć się postępom medycyny w zakresie faktycznego leczenia bezpłodności, usprawnić procedury związane z adopcją dzieci i stworzyć klimat sprzyjający adopcji, a także zastanowić się nad polityką prorodzinną w naszym kraju – stwierdził prelegent.
Ks. Niemira podkreślił też, że dokumenty Kościoła odzwierciedlają również ludzkie doświadczenie związane z radością poczęcia nowego człowieka. – Od pierwszych chwil po upewnieniu się, że poczęło się nowe życie, żadna matka nie ma wątpliwości, że nosi w swoim łonie dziecko, a więc osobę ludzką, i nazywa poczęte w niej życie dzieckiem. Nie zastanawia się też, wbrew różnym lansowanym teoriom, czy embrion jest człowiekiem czy tylko zlepkiem komórek, i czy tego, którego nosi w łonie można nazwać człowiekiem. Mówi o dziecku i nie ma wątpliwości, że tylko dziecko może się urodzić. Nie urodziłoby się człowiekiem, gdyby nim od początku nie było – podkreślił ks. Niemira.
Prelegent podkreślił, że katecheci "mają obowiązek głoszenia zdrowej nauki Kościoła w tym względzie", a także zobowiązani są do pogłębiania swej wiedzy na tak ważne dla formacji swoich uczniów tematy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.