Diecezja zielonogórsko–gorzowska – obchody Tygodnia Ekumenicznego
15 stycznia 2024 | 21:22 | wm, | Gorzów Wielkopolski Ⓒ Ⓟ
„Będziesz miłował Pana, swego Boga…, a swego bliźniego jak siebie samego (Łk 10, 27)” – to hasło tegorocznych obchodów Tygodnia Ekumenicznego w diecezji zielonogórsko – gorzowskiej. Główne nabożeństwa ekumeniczne odbędą się w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze.
22 stycznia o godz. 18.30 w gorzowskiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, modlitwie o jedność będzie przewodniczył biskup pomocniczy Adrian Put. Homilię wygłosi bp Mirosław Wola z Kościoła ewangelicko-augsburskiego. W nabożeństwie wezmą udział, obok duchowieństwa katolickiego obu obrządków (rzymskiego i bizantyjskiego), przedstawiciele Kościołów i wspólnot chrześcijańskich skupionych w Polskiej Radzie Ekumenicznej z Gorzowa Wielkopolskiego i Frankfurtu nad Odrą.
Natomiast 25 stycznia o godz. 18.00 nabożeństwo ekumeniczne zostanie odprawione w Zielonej Górze w parafii ewangelicko-augsburskiej przy ul. Kazimierza Wielkiego 11. Ekumenicznej modlitwie będzie przewodniczył proboszcz tego kościoła, ks. Marcin Rayss, a homilię wygłosi ks. Stanisław Stawowczyk, proboszcz parafii polskokatolickiej w Żaganiu.
W Polsce Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan poprzedzony jest Dniem Judaizmu, który przypada 17 stycznia, a kończy się w przeddzień Dnia Islamu 26 stycznia.
Mający już ponad stuletnią tradycję Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan stał się cyklicznym świętem ekumenizmu. Każdego roku między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła, chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach. Zwyczajem przyjętym na nabożeństwach ekumenicznych jest gościnna wymiana kaznodziei – w kościele danego wyznania kazanie wygłasza duchowny pochodzący z innej wspólnoty.
Co roku na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przygotowywane są materiały z tekstami biblijnymi, rozważaniami, modlitwami, propozycjami liturgii nabożeństw itp. Materiały na ten rok opracował zespół ekumeniczny z Burkina Faso, wspierany przez lokalną Wspólnotę Chemin Neuf.
Pierwsze pomysły międzywyznaniowych modlitw o jedność chrześcijan pojawiły się w XIX w. Tydzień Modlitw w obecnym terminie odbywa się od 1908 r. z inicjatywy ks. Paula Wattsona. Ideę tę w latach 30. XX w. rozpropagował o. Paul Couturier.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.