Diecezjalna Caritas zainaugurowała 67. Tydzień Miłosierdzia
02 października 2011 | 13:00 | jm Ⓒ Ⓟ
Mszą Świętą w kaplicy św. Ojca Pio Caritas Diecezji Bydgoskiej zainaugurowała dzisiaj 67. Tydzień Miłosierdzia. Będzie on przebiegał w kilku etapach pod ogólnopolskim hasłem „Komunia z Bogiem źródłem miłosierdzia”.
To szczególny czas głoszenia, świadczenia i propagowania miłosierdzia. – Pragniemy, aby nasza komunia była osadzona na Jezusie Chrystusie – powiedział ks. prałat Wojciech Przybyła. Bydgoska Caritas w tegorocznym tygodniu w sposób szczególny pragnie wspomóc hospicja i chorych w diecezji. – Przygotowaliśmy dla podopiecznych placówek w Bydgoszczy, Sępólnie Krajeńskim oraz Złotowie przybory toaletowe, podkłady, sprzęt medyczny. Pragniemy, aby najbardziej potrzebujący, oczekujący na miłosierdzie, pomoc drugiego człowieka, mieli poczucie, że są kochani, nie są sami – dodał dyrektor.
Wartość podarowanych rzeczy to siedemnaście tysięcy złotych. W owe działania wpisuje się również promocja wypożyczalni sprzętu medycznego oraz rehabilitacyjnego, w tym łóżek szpitalnych oraz chodzików. – Hospicjum świadczy miłosierdzie przez cały rok. Jest również takim impulsem dla wolontariuszy, personelu, że warto czynić jeszcze więcej. Otrzymaliśmy od Caritas środki higieny, opatrunkowe, za które jesteśmy wdzięczni. To również dary żywności, które przez cały rok rozdajemy naszym chorym w domach – powiedziała dyrektor ds. finansowo-kadrowych w Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy, Czesława Mieszkuć-Mieszkowska.
Bydgoska Caritas podejmuje również szereg działań towarzyszących, zachęcając innych, aby pomagali bliźnim. – Na pewno ogromną siłą jest modlitwa i jej dar. Może to uczynić każdy. Miłosierdzie to również wymiar materialny. Więc można chociażby w tym tygodniu złożyć ofiary na konkretne cele pomocowe. To rzeczywistość człowieka i na każdej płaszczyźnie można znaleźć miejsce dla siebie, świadcząc miłosierdzie – podkreślił ks. prałat Wojciech Przybyła. – Miłosiernymi powinniśmy i możemy być zawsze. Tydzień Miłosierdzia jest zbyt krótki, to tylko taki sygnał, że trzeba i warto pomagać – dodała Czesława Mieszkuć-Mieszkowska.
67. Tydzień Miłosierdzia w diecezji bydgoskiej to także dwa tysiące kamizelek odblaskowych, które trafiły do dzieci z przedszkoli i pierwszych klas szkół. To również prace polegające na rewitalizacji parku w Olszewce, gdzie powstaną integracyjne place zabaw – dla dzieci zdrowych, jak i niepełnosprawnych. To wstępne działania przygotowujące Caritas do stworzenia, przy współpracy władz, centrum rehabilitacji, edukacji i diagnostyki dzieci z autyzmem.
Tydzień Miłosierdzia ma bogatą historię, trwającą już ponad sześćdziesiąt lat. Z inicjatywą obchodzenia dni, a potem tygodnia wystąpił ogólnopolski zjazd dyrektorów diecezjalnych Caritas, który miał miejsce 23 lutego 1937 roku. Tradycja została przerwana przez II wojnę światową. Wznowiono ją po zakończeniu działań wojennych. Tygodnie Miłosierdzia odbywały się na początku października, także w czasach komunistycznych, kiedy władze zlikwidowały kościelną Caritas i zakazały działalności organizacjom charytatywnym.
Tydzień Miłosierdzia przebiega zawsze na dwóch płaszczyznach. Pierwsza obejmuje działania służące uwrażliwianiu na potrzebę niesienia pomocy. Druga to konkretne działania podejmowane na rzecz potrzebujących.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.