Diecezjalna Konferencja Katechetyczna w Pelplinie
04 września 2022 | 13:54 | ks. is | Pelplin Ⓒ Ⓟ
Doroczne spotkanie katechetów diecezji pelplińskiej 3 września odbyło się w Pelplinie. Podczas Mszy św. biskup pelpliński Ryszard Kasyna podkreślił, że mimo trudnych pytań uczniów „nie wolno na nich się obrażać”.
Msza św. była celebrowana w bazylice katedralnej. Wśród koncelebransów był biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj.
W homilii biskup pelpliński Ryszard Kasyna przypomniał, że jako Kościół „mamy nauczać, ewangelizować i katechizować, starając się, aby Boże prawdy znalazły drogę do serca człowieka”. Dodał życzenie, „aby trud głoszenia Ewangelii był wyrazem naszej miłości i osobistej wiary”.
Bp Kasyna zauważył trudności w głoszeniu wiary we współczesnym świecie, który „lansuje życie bez zobowiązań, bez odpowiedzialności a przez to bez miłości”.
Hierarcha podkreślił, że „nie wystarczy tylko wiedzieć czego należy nauczać, ale trzeba przede wszystkim pomóc uczniom odkryć Jezusa Chrystusa i pomóc im w Niego uwierzyć”.
Nawiązując do różnorakich trudności, które uczniowie napotykają w swoich domach, w tym nałogi i przemoc, kaznodzieja stwierdził, że „katecheta może być tym jedynym człowiekiem, który uczniowi ofiaruje swój czas, wysłucha go, zrozumie i udzieli duchowego wsparcia”.
Biskup pelpliński apelował również, aby katecheci „nie ulegali zniechęceniu” i w tych trudnych dla posługi Kościoła czasach mieli odwagę „podjąć ryzyko konfrontacji, nie obrażać się na kłopotliwe pytania zadawane przez uczniów”, „nie wolno na nich się obrażać”, dodał.
Duchowny zachęcał również do modlitwy „za powierzonych nam młodych ludzi”
Po Mszy św. prelekcję na temat „Nauczanie religii w szkole – spojrzenie z perspektywy 30-tu lat doświadczeń” wygłosił ks. prof. Roman Buchta z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
W spotkaniu uczestniczyło kilkuset katechetów świeckich i duchownych z całej diecezji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.