Diecezjalne obchody XV Dnia Judaizmu – modlitwa za ofiary Zagłady
18 stycznia 2012 | 02:49 | eg Ⓒ Ⓟ
Prelekcja ks. prof. Ireneusza Mroczkowskiego o odbudowie Małej Synagogi w Płocku, wspólna modlitwa w intencji Ofiar Zagłady i „Kadisz” znalazły się w programie obchodów XV Dnia Judaizmu w diecezji płockiej. Uczestnicy obchodów spotkali się 17 stycznia w Sali Biskupów Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku.
Ks. prof. dr hab. Ireneusz Mroczkowski, prezes Stowarzyszenia Teologów Moralistów w Polsce i członek zarządu Stowarzyszenia „Synagoga Płocka”, przypomniał historię Małej Synagogi w Płocku. Zbudowana w 1810 r. przy ul. Szerokiej (obecnie Kwiatka 7), była miejscem modlitwy, ze Świętą Szafą (obecnie eksponowana w Muzeum Mazowieckim w Płocku), w której przechowywana była Tora, z miejscem na pulpit do czytania i interpretowania Tory oraz tzw. babińcem (salą dla kobiet).
„W tym samym budynku mieścił się Zarząd Gminy Żydowskiej, Szkoła Żydowska, mieszkanie rabina – wymieniał ks. Mroczkowski. – W 1939 r. Mała Synagoga była siedzibą Rady Żydowskiej, w 1945 r. – miejscem pierwszego po wojnie zebrania 22 ocalałych z zagłady Żydów płockich. Potem znajdowały się w niej zakłady dziewiarsko-krawieckie. W 1988 r. Gmina Wyznaniowa Żydowska sprzedała budynek miastu. W maju 2004 r. zebrała się grupa osób, które postanowiły stworzyć w niej Muzeum Żydów Mazowieckich. 11 lutego 2005 r. formalnie powstało Stowarzyszenie `Synagoga Płocka`”, wymieniał prelegent.
Przypomniał, że w styczniu 2007 r. stowarzyszenie podpisało umowę o wzajemnej współpracy z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydów. W 2007 r. została podpisana umowa na dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych w wysokości 7,7 mln zł. 21 lutego 2011 r. miasto sprzedało budynek stowarzyszeniu. 5 sierpnia 2011 r. ruszyła realizacja projektu pod nazwą Muzeum Żydów Mazowieckich. Było to możliwe dzięki wsparciu i zaangażowaniu członka stowarzyszenia Romana Góralskiego, przedsiębiorcy Konrada Jaskóły, marszałka woj. mazowieckiego Adama Struzika.
W Muzeum Żydów Mazowieckich powstanie multimedialna placówka, umożliwiająca poszukiwanie śladów płockich Żydów, wyposażona w infokioski z przewodnikami, z salą służącą celom kultury. „Najważniejsze w tej historii jest jednak to, żeby dusze naszych przodków nas nie dzieliły, żeby ich imiona nie zostały zapomniane, żeby ich Dom Modlitwy nie zamienił się w jeszcze jeden sklep tego świata, żeby w przyszłości znalazło się w nim miejsce spotkań w Dniu Judaizmu”, konkludował ks. Mroczkowski.
Teolog poprowadził także modlitwę za Ofiary Zagłady i o duchową wspólnotę chrześcijan i Żydów. W jej trakcie kantorzy – klerycy Wyższego Seminarium Duchownego, zaśpiewali modlitwę „Szema Israel”. Przejmująco zabrzmiało także nagranie modlitwy „Kadisz” w wykonaniu rabina oraz modlitwa wiernych. Uczestnicy spotkania zaśpiewali też pieśń „Hewenu shalom alechem” w kilku językach świata.
Uczestnicy XV Dnia Judaizmu w Płocku mogli również obejrzeć Torę na tradycyjnym zwoju i macewy, a całe spotkanie zorganizowano w zaciemnionej Sali, rozświetlonej świecami menory.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.