Diecezjalne Spotkanie Młodych w Skrzatuszu
15 września 2024 | 07:18 | km | Skrzatusz Ⓒ Ⓟ
Przychodzimy tutaj, by zacząć przemianę współczesnego świata od ucieszenia się swoim życiem – mówił bp Zbigniew Zieliński do młodzieży zgromadzonej na dorocznym diecezjalnym Spotkaniu Młodych w Skrzatuszu.
Tłumy młodzieży przybyły 14 września do diecezjalnego sanktuarium w Skrzatuszu na doroczne Diecezjalne Spotkanie Młodych. Kilkugodzinne spotkanie otworzyło wniesienie kopii Cudownej Piety ze Skrzatusza do namiotu, w którym od lat odbywa się spotkanie młodzieży. Przewodniczący wydarzeniu bp Zbigniew Zieliński, wprowadził uczestników w spotkanie, mówiąc: – Przyjeżdżamy do Skrzatusza z różnych stron diecezji. Spoglądamy w oczy i serce Matki, która przynosi nam swojego Syna, Jezusa. Wpatrując się w Nią, otwieramy dla Niej także nasze serca.
Punktem oczekiwanym przez młodzież był występ popularnego w mediach społecznościowych rapera działającego pod pseudonimem „Edzio”. Muzyk nie tylko wykonał znane utwory, ale także dzielił się świadectwem swojej wiary. Następnie młodzi wysłuchali kilku innych świadectw.
Zanim rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu, w ramach półtoragodzinnej przerwy organizatorzy spotkania zaoferowali młodym warsztaty: liturgiczne, biblijne, tworzenia gier terenowych czy dekorowania koszulek. Chętni mogli także wziąć udział w wirtualnej Ostatniej Wieczerzy przygotowanej przez Fundację Miejsce Słowa.
Kilkugodzinne spotkanie młodzieży z całej diecezji zwieńczyła Msza św., której przewodniczył biskup diecezjalny Zbigniew Zieliński. Przy ołtarzu stanęli również biskupi Krzysztof Zadarko i Edward Dajczak oraz kilkudziesięciu kapłanów.
Akrobacje górskiego rowerzysty za ołtarzem. Proboszcz chciał podkreślić treść kazania [WIDEO]
Zwracając się do uczestników „młody Kościele”, bp Zieliński podjął w homilii temat aktualny dla młodości: pragnienie szczęścia.
– Poprzez to kolejne skrzatuskie wydarzenie chcemy odkryć, że człowiek nie jest człowiekowi wilkiem tylko bratem – mówił w kontraście do medialnej narracji powielającej raczej złe niż dobre wiadomości, nierzadko nieoddające rzeczywistości. Biskup przekonywał, że ludzie są powołani i stworzeni do dobra, toteż zachęcał, by nie ulegać destrukcyjnej narracji i w ten sposób chronić się przed nieszczęściem, zaś otwierać na szczęście, w czym najlepszą nauczycielką jest Matka Boża Bolesna – Ta, która do oprawców Jej Syna nie czuła nienawiści.
W przeciwieństwie do stosowanej przez niektórych postawy nienawiści i chęci odwetu, bp Zieliński zalecał młodym, by – poprzez doświadczanie prawdziwej radości – czynili siebie apostołami dobrych spraw.
– Właśnie dlatego przychodzimy tutaj, by zacząć przemianę współczesnego świata od ucieszenia się swoim życiem – mówił biskup przyznając, że i młodzi przechodzą w tej przestrzeni trudne chwile i kryzysy. Wskazał na sposoby radzenia sobie z trudnościami, np. sport. – Jest jeden wspólny mianownik we wszystkich dyscyplinach sportu: o sukcesie sportowca decyduje wyszukiwanie swoich najsłabszych punktów i ich eliminacja – mówił i zachęcał do brania przykładu ze sportowców poprzez wymaganie od siebie, obronę wartości, do czego wzywał na Westerplatte w 1987 roku święty Jan Paweł II. – Żeby w swoim życiu coś osiągnąć, trzeba włożyć w to wysiłek.
Bp Zieliński postawił przed młodymi diecezjanami ważne pytania. – Czy życie, które otrzymaliśmy od Boga, jest dla mnie skarbem, któremu oddaję swoje siły? Czy potrafię szukać tego, co sprawi, że życie będzie skarbem, który nigdy nie straci na wartości, wręcz przeciwnie, które na wartości zyska? – pytał.
Świadom, że wybór dobra bywa niełatwy i nieoczywisty w świecie zdominowanym przez przekaz medialny oraz że młodzi są wyśmiewani w środowiskach rówieśniczych za wyznawanie wiary, życie zgodne z Dekalogiem, bp Zieliński zalecał, by nie cofać się przez dokonaniem właściwego wyboru, dzięki któremu się rośnie, na nie karłowacieje. – Każdy, kto będzie wierny dobrym postanowieniom, będzie szczęśliwy. Warto odwołać się do mądrości, która wskazuje na to, co daje prawdziwą siłę – podpowiadał bp Zieliński, zachęcając do szukania nie tylko tego co świeci, ale tego, co trwa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.