Diecezjalne spotkanie Parafialnych Zespołów Caritas w Kielcach
12 stycznia 2020 | 15:25 | dziar / hsz | Kielce Ⓒ Ⓟ
Misja Jezusa Zbawiciela to misja nadziei, sprawiedliwości, prawdy, wrażliwości – mówił dzisiaj bp Jan Piotrowski w kieleckim kościele akademickim św. Jana Pawła II, gdzie odbyło się diecezjalne spotkanie Parafialnych Zespołów Caritas.
W homilii biskup rozważał przesłania, jakie płyną z chrztu Chrystusa, wskazał na uniwersalność obecności Jezusa oraz podziękował za dzieła Caritas realizowane w parafiach.
Bp Piotrowski rozważając kwestię: czy Pan Jezus potrzebował chrztu w Jordanie przypomniał słowa Franciszka, że „Pan Jezus w Jordanie staje z prawdziwie ludzką naturą w swoim ciele” oraz że to jest to „chwila objawienia, ukazania prawdy nieznanej dotyczącej Osoby Jezusa Chrystusa zawartej w słowach „oto mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie”. Jezus zaś – „przez obmycie wodą i poświęcenie Duchem Świętym może i z nas uczynić Synów Bożych”. Jest to zarazem odkrywanie „głębokiego sensu misji Zbawiciela”.
– Misja Zbawiciela to misja codzienności, sprawiedliwości, prawdy, wrażliwości (…). Także kultury i szacunku wobec człowieka, bez przynaglania i histerii, która dziś, szczególnie w sferze obyczajów, jest bardzo modna – zauważył bp Piotrowski. Przypomniał, że jako ochrzczeni jesteśmy spadkobiercami łaski i zobowiązani do głoszenia Dobrej Nowiny.
Dziękując za obecność na Mszy św. członkom Parafialnych Zespołów Caritas biskup zauważył, że wielkie dzieła Caritas wymagające środków ekonomicznych i te małe, podejmowane w parafiach „są zwierciadłem miłości do Boga, która zawsze prowadzi przez człowieka – i nie ma innej drogi”.
Po Mszy św. odbyło się integracyjne spotkanie uczestników z udziałem bp. Jana Piotrowskiego, dyrektora Caritas kieleckiej – ks. Stanisława Słowika i wicedyrekora ks. Krzysztofa Banasika oraz towarzyszących grupom kapłanów.
Jak powiedział KAI ks. Krzysztof Banasik, w diecezji kieleckiej istnieje ok. 40 Parafialnych Zespołów Caritas i w wielu parafiach wciąż jest potrzeba powołania takiej grupy. Do najaktywniejszych zalicza zespoły kieleckie, np. w parafii św. Wojciecha, św. Maksymilian, św. Józefa, garnizonowej, wskazuje także m.in. Miechów i Koniecpol. –
Jednym z zadań od dawna realizowanych przez zespoły w parafiach jest odwiedzanie w domach osób starszych, chorych i samotnych, co jest od dawna realizowane, a tak potrzebne dzisiaj, gdy zmienia się struktura społeczeństwa i przybywa ludzi starszych – dodaje Damian Zegadło, diecezjalny koordynator wolontariatu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.