Diecezje opolska i gliwicka wspólnie zakończyły Rok Życia Konsekrowanego
03 lutego 2012 | 19:45 | łw Ⓒ Ⓟ
Uroczystą Mszą św. w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu zakończyły się w święto Ofiarowania Pańskiego, obchody Roku Życia Konsekrowanego w diecezji opolskiej i gliwickiej. W liturgii wzięło udział kilkaset sióstr i braci zakonnych, a także przedstawiciele instytutów świeckich życia konsekrowanego. – Dla całej wspólnoty ludu wierzącego jesteście głosem sumienia – powiedział w kazaniu biskup gliwicki Jan Kopiec, który przewodniczył Mszy św. Obecni byli także biskup opolski Andrzej Czaja i emerytowany ordynariusz gliwicki bp Jan Wieczorek.
Jak zaznaczył bp Czaja, nie wszystkie owoce Roku Życia Konsekrowanego można dostrzec już dzisiaj. – To są rzeczy bardzo trudne do wymierzenia, bo wiążą się z rzeczywistością nadprzyrodzoną. My te owoce dopiero poznamy. One zostały już w wielu sercach zasiane, jeśli chodzi o poziom powołań zakonnych, przemyśleń dotyczących charyzmatów zakonnych i odnowy życia zakonnego – powiedział bp. Czaja.
Opolski ordynariusz wskazał także na zwiększoną integrację środowisk sióstr i braci zakonnych w całej metropolii. – To jest bardzo wymierny owoc, że wiele sióstr z różnych zgromadzeń w ogóle się poznało, że wiele było wspólnych inicjatyw, że się sobą rozradowały i odkryły na nowo bogactwo rad ewangelicznych, którymi zostały obdarowane – powiedział hierarcha.
W homilii biskup gliwicki Jan Kopiec zauważył, że Dzień Życia Konsekrowanego, w którym przyzwyczajeni jesteśmy wyrażać swoją wdzięczność i uznanie, jest przede wszystkim czasem, w którym powinniśmy sobie uświadomić ważność takiej formy życia. – W chrześcijaństwie stanowi ona niezwykłe przynaglenie, a równocześnie stawia przed naszymi sumieniami obowiązek rozliczenia się z naszą drogą do świętości i do doskonałości – powiedział bp Kopiec i zauważył, że życie konsekrowane jest dane także dla tego, aby dla całej wspólnoty ludu wierzącego być głosem sumienia.
Hierarcha wskazał, iż jednym z celów życia konsekrowanego jest pokazanie do czego zdolna jest ludzka natura i człowiek, który zawarł przymierze z Bogiem w sposób szczególny, bo konsekrowany. – Gdybyśmy zanalizowali genezę tej formy życia to zauważymy z pokorą, jak bardzo doskwierało ludziom to rozdzielenie i nieumiejętność dokładnego rozważenia, jak można w zwykłym świecie, często drapieżnym i nieuczciwym, w którym tyle kotłuje się wewnętrznych sprzeczności i różnego rodzaju dramatów, zachować spokój wyboru drogi, która poprowadzi ku dojrzałości – powiedział biskup gliwicki i zaznaczył, że dla chrześcijan był to od początku ważny egzamin.
Hierarcha zaznaczył, że życie konsekrowane to nie tylko wyjście ze zwykłego świata, ale także wejście do świętej wspólnoty, która ma prawo określać sposoby dochodzenia do dojrzałości. – Aby móc eliminować zwykłe egoizmy, ambicje, a nawet zwykłe dziwactwa trzeba to włączyć w posługę Kościoła – podkreślił bp Kopiec.
Wikariusz biskupi ds. życia konsekrowanego ks. Andrzej Demitrów przypomina, że jednym z głównych założeń ustanowienia Roku Życia Konsekrowanego było to, aby ożywić w ludziach świadomość, czym jest życie konsekrowane i jaką rolę pełnią siostry i bracia zakonni. Wikariusz zaznacza, że realizowało się to najczęściej w konkretnych parafiach, do których siostry były zapraszane z konferencjami, ze świadectwem czy z wprowadzeniem w charyzmat.
Oprócz tego zorganizowane zostały konkursy dotyczące życia konsekrowanego, które podprowadziły młodzież do odkrywania obecności sióstr, braci i ojców na naszym terenie. Duchowny podkreśla, że sam niejednokrotnie był świadkiem wielu sytuacji, które potwierdzały to założenie. – Kiedy spotkałem młodzież gimnazjalną w Biskupowie, którzy jako zaangażowani w pewien projekt edukacyjny przyjechali tam, aby poznać bliżej życie ojców Benedyktynów w ich jedynej fundacji na terenie naszej diecezji, widziałem po ich uczestnictwie we Mszy św., a także po ich uczestnictwie w życiu wspólnoty, że byli tym bardzo głęboko poruszeni – powiedział ks. Demitrów i podkreślił, że podobnych momentów nie brakowało, a każde dni skupienia czy rekolekcje organizowane przez zgromadzenia zakonne w minionym roku cieszyły się wśród młodzieży szczególnie dużym zainteresowaniem.
Do przybliżania istoty życia zakonnego przyłączyło się także diecezjalne Radio Plus Opole. Przez cały dzień w specjalnym programie „Życie w habicie” prezentowane były poszczególne zgromadzenia życia konsekrowanego, działające na terenie diecezji opolskiej. Ponadto w audycji „Słowo Plus Życie” siostry zakonne głosiły refleksje na każdy dzień.
Po Mszy św. zamykającej Rok Życia Konsekrowanego wręczono nagrody wyróżnionym uczestnikom projektu edukacyjnego „Wspólnoty życia konsekrowanego w Diecezji Opolskiej”. Na koniec w Auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego wystąpił lubiński teatr ITP ze spektaklem „Nowy Raj Utracony”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.