Diecezje

16:17 / 20-01-2018

Bp Jezierski: ekumenizm nie prowadzi do „transferu wyznaniowego”

Obok ekumenizmu ludzi nauki i ekumenizmu duchowego wytrwałej modlitwy, istnieje też ekumenizm wspólnego losu, a nawet ekumenizm męczenników chrześcijan z różnych Kościołów – napisał w liście z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan bp Jacek Jezierski. Wskazał, że ekumenizm nie oznacza też „pozyskiwania drugiego” ani nie prowadzi do „transferu wyznaniowego”, ale do odkrywania tego, co jest wartościowe i szlachetne w innych społecznościach wyznaniowych. Słowo biskupa zostanie odczytane w świątyniach diecezji elbląskiej w niedzielę 21 stycznia br.

15:54 / 20-01-2018

Bydgoszcz: 98. rocznica powrotu miasta do macierzy

Przedstawiciele władz różnych szczebli, służb mundurowych oraz mieszkańcy miasta modlili się w 98. rocznicę powrotu Bydgoszczy do macierzy. 20 stycznia 1920 roku do grodu nad Brdą powrócił ojczysty język, polska administracja i wojska, które witane były na Starym Rynku.

15:34 / 20-01-2018

Kalisz: Ogólnopolska Pielgrzymka Dzieci do św. Józefa

Około 2 tys. dzieci przybyło do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu w ramach Ogólnopolskiej Pielgrzymki Uczestników Rorat ze św. Józefem jako „Strażnikiem Skarbów” organizowanych przez miesięcznik „Mały Gość Niedzielny”. Wcześniej dzieci przysyłały wzruszające listy z ok. 350 parafii w Polsce, które są włączone w modlitwy przed cudownym obrazem św. Józefa.

15:30 / 20-01-2018

Tarnów: wielkie zainteresowanie Forum „Kim jesteś? Odkryć kobiecość, odnaleźć męskość”

Półtora tysiąca osób zgromadziło Forum Formacyjne w Tarnowie pod hasłem „Kim jesteś? Odkryć kobiecość, odnaleźć męskość”. W dwudniowego spotkania są wykłady, warsztaty i dużo wspólnej modlitwy. To największe rekolekcje w diecezji tarnowskiej. Uczestniczą w nich także osoby m.in. z kilku innych diecezji. Zainteresowanie było tak duże, że listę uczestników zamknięto kilka dni wcześniej.

14:59 / 20-01-2018

Gorzów Wlkp.: 32. rocznicy śmierci Sł. Bożego bp. Wilhelma Pluty

Nawiedzeniem grobu, a następnie Mszą św. w intencji Sł. Bożego bp. Wilhelma Pluty rozpoczęły się 20 stycznia, obchody 32. rocznicy śmierci byłego ordynariusza diecezji gorzowskiej. W tymczasowej kaplicy katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim, Mszy przewodniczył biskup zielonogórsko-gorzowski bp Tadeusz Lityński. Homilię wygłosił ks. dr Dariusz Gronowski, postulator procesu beatyfikacyjnego Sł. Bożego.

14:51 / 20-01-2018

Życzenia Przewodniczącego KEP dla bp. Romualda Kamińskiego

Życzę Księdzu Biskupowi, aby swoją posługę pasterską sprawował ze świadomością, że niosąc na swych barkach odpowiedzialność za powierzony sobie Lud Boży, sam jest niesiony przed Ducha Chrystusowego – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście do bp. Romualda Kamińskiego w dniu jego ingresu do katedry warszawsko-praskiej, 20 stycznia.

13:49 / 20-01-2018

Abp Depo do dziennikarzy i pracowników hospicjów: każdy z nas ma misję do spełnienia

„Każdy człowiek ma własne imię. Każdy z apostołów był zawołany także po imieniu. My także winniśmy być świadomi, że Bóg wezwał na dla tego świata darem łaski, przy pomocy miłości naszych rodziców” – mówił dziś w homilii abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze przewodniczył Mszy św. w intencji ludzi mediów. Eucharystia połączona była również z Ogólnopolską Pielgrzymką Hospicjów.

13:42 / 20-01-2018

Bp Turzyński: trzeba mieć dzisiaj odwagę do Bożego szaleństwa

– Trzeba mieć dzisiaj odwagę do Bożego szaleństwa – mówił biskup Piotr Turzyński, który celebrował mszę świętą w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownym w Radomiu. 20 stycznia odbyło się noworoczne spotkanie moderatorów i animatorów gałęzi rodzinnej Domowego Kościoła i animatorów Ruchu Światło-Życie. W trakcie spotkania zbierano środki na organizację planowanego dzieła ewangelizacyjnego na Syberii.

12:29 / 20-01-2018

Bp Kamiński podczas ingresu: przychodzę, by służyć zbawieniu

Przychodzę by służyć zbawieniu ludu Bożego – powiedział bp Romuald Kamiński w czasie ingresu do katedry warszawsko-praskiej. W uroczystościach w stołecznej bazylice św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika bierze udział kilkudziesięciu biskupów na czele z Nuncjuszem Apostolskim w Polsce i Prymasem Polski przedstawiciele władza państwowych i samorządowych, kilkuset kapłanów, osób życia konsekrowanego oraz wierni świeccy.

12:15 / 20-01-2018

Samorządy wojewódzkie przeznaczą środki na renowację zabytków, także sakralnych

Samorząd Województwa Mazowiecki uruchomi program wsparcia dla zabytków, w tym również sakralnych. Poinformował o tym marszałek Adam Struzik. Z kolei skarbnik Mazowsza Marek Miesztalski dodał, że pula środków programu będzie liczyła ok. 6 mln złotych. Podobne działania uruchamia województwo łódzkie.

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.