Diecezje

13:09 / 17-01-2018

Inauguracja Dnia Judaizmu w Warszawie

Śpiew to credo mojego działania, bo śpiew jest największym nośnikiem modlitwy i energii jaka istnieje od samego Stwórcy – mówił Symcha Keller, przewodniczący Rady Religijnej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP podczas inauguracyjnego spotkania Dnia Judaizmu w Warszawie. Wydarzenie pod hasłem „Historia Żydów warszawskich”, które odbyło się 16 stycznia w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zorganizowało Koło […]

12:18 / 17-01-2018

Zmarł polski Apostoł Pigmejów

16 stycznia 2018 r. zmarł o. Eugeniusz Juretzko OMI, pierwszy biskup diecezji diecezji Yokadouma w Kamerunie. Wybudował około 60 szkół podstawowych i jedną średnią, 16 przychodni i szpital. Od dłuższego czasu zmagał się z problemami zdrowotnymi.

11:44 / 17-01-2018

W Watykanie trwają prace ws. beatyfikacji Kazimiery Gruszczyńskiej

Watykańska komisja historyczna przekazała do dalszych prac sprawę beatyfikacji sługi Bożej Matki Kazimiery Gruszczyńskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących, które powstało w XIX w. żeby służyć chorym. Proces na szczeblu diecezjalnym zakończył się w czerwcu 2014 roku.

11:41 / 17-01-2018

Abp Gądecki: wobec braku nadziei głośmy Imię Jezus

Głoszenie Jezusa Chrystusa wszystkim narodom jest niezmiernie istotne w czasach współczesnych, które cechują się indyferencją religijną owocującą brakiem nadziei płynącej z wiary – uważa abp Stanisław Gądecki. W Poznaniu odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa „Imię Jezus w Biblii, teologii i życiu Kościoła”.

11:36 / 17-01-2018

Historia społeczności żydowskiej w Warszawie

Dziś w Warszawie odbywają cię centralne obchody 21. Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce. Warszawa – zarówno ta sprzed 1914 r. jak i międzywojenna – była światową stolicą kultury diaspory żydowskiej. Żydzi stanowili ok. 30 proc. mieszkańców miasta. Podczas II wojny getto warszawskie było największym gettem okupowanej przez Niemcy Europy. Przypominamy najważniejsze elementy historii społeczności żydowskiej w stolicy Polski.

09:55 / 17-01-2018

Ks. Sawa: dzięki miłosierdziu możemy wszystko zacząć jeszcze raz

„Wielu ludziom ciężko przyjąć, że Boże miłosierdzie może wypalić wszystko, że nie ma grzechu, którego Bóg nie mógłby odpuścić. Każdy jest do odpuszczenia!” – przekonywał misjonarz miłosierdzia, ks. dr Przemysław Sawa, bohater spotkania z cyklu „Katechezy w bazylice”. „Wierzę w grzechów odpuszczenie” – to tytuł artykułu Credo i jednocześnie kolejnej katechezy, którą 16 stycznia w hałcnowskiej bazylice wygłosił założyciel Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody w Bielsku-Białej, wykładowca w Zakładzie Teologii Dogmatycznej na Wydziale Teologicznym UŚ w Katowicach.

09:53 / 17-01-2018

Polacy na Kresach dostaną wsparcie

Dobiega końca pierwszy etap charytatywnej inicjatywy Rodacy-Bohaterom, koordynowanej w Krakowie przez Samorząd Studencki Akademii Ignatianum. Dary w postaci żywności długoterminowej i chemii gospodarstwa domowego, które wspomogą polskie środowiska kombatanckie na Kresach, można przynosić jeszcze tylko dzisiaj.

09:01 / 17-01-2018

Kraków: „Obraz Żydów w myśli chrześcijańskiej” – prezentacja książki w ramach Dnia Judaizmu

Na temat relacji i dialogu chrześcijańsko-żydowskiego rozmawiali uczestnicy debaty wokół książki „Obraz Żydów w myśli chrześcijańskiej”, której autorem jest ks. prof. Łukasz Kamykowski, dyrektor Międzywydziałowego Instytutu Ekumenii i Dialogu Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, członek Komitetu Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem.

08:54 / 17-01-2018

Kraków: filmowa akcja Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w Krakowie w ciekawy sposób zachęca do codziennej aktywności. Na fanpage’u organizowanej przez stowarzyszenie co roku Spartakiady Zimowej trwa akcja „Zapętlony? Wyrwij się!”.

08:47 / 17-01-2018

Poznań: dyskusja o nadziei na pokój w Jerozolimie podczas XXI Dnia Judaizmu

O pokoju jako dobru deficytowym, o tym, kto może go doświadczyć oraz o nadziei na pokój w Jerozolimie dyskutowały s. Anna Bodzińska ze Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej z Syjonu oraz Bella Szwarcman-Czarnota, pisarka i felietonistka pisma „Midrasz”. Debata odbyła się 16 stycznia wieczorem w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich w Poznaniu, w ramach trwającego w stolicy Wielkopolski XXI Dnia Judaizmu.

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.