Diecezje

23 lutego 2019 | 18:32

Łódź: pożegnanie o. Jerzego Świątka – duchowego przewodnika wielu kapłanów

– Jeśli świadectwo ludzkie ma znaczenie na sądzie Boskim – a z tego, co mówi nam dziś przeczytana ewangelia możemy wnosić, że ma – to wielu z nas wyda o Tobie Ojcze Jerzy dobre świadectwo! Spoczywaj w pokoju! – mówił w homilii pogrzebowej ks. prał. Janusz Lewandowicz. W sobotnie południe w łódzkiej bazylice archikatedralnej kapłani, siostry zakonne i wierni świeccy pożegnali ks. prał. Jerzego Świątka – długoletniego Ojca Duchownego Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi i wychowawcę wielu pokoleń kapłanów Kościoła Łódzkiego. Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył arcybiskup senior Władysław Ziółek.

23 lutego 2019 | 17:41

Płock: Młodzieżowa Rada Duszpasterska o inicjatywach ewangelizacyjnych

Pielgrzymka do miejsca męczeństwa Błogosławionych Płockich Biskupów Męczenników, projekt dla młodych odczuwających samotność pt. „Kawa z m-lekiem” i rekolekcje dla kandydatów do bierzmowania znalazły się w programie działań duszpasterskich w diecezji płockiej w tym roku. Rozmawiano o nich podczas spotkania Młodzieżowej Rady Duszpasterskiej 23 lutego w Młodzieżowym Centrum Edukacyjno-Wychowawczym „Studnia” w Płocku. Spotkaniu przewodniczył bp Piotr Libera.

23 lutego 2019 | 17:26

Bydgoszcz: „Zawiszacy” zachęcali do wstąpienia w swoje szeregi

„Przeżywamy spotkanie z harcerzami, którzy w wyjątkowy sposób w swoim życiu chcą kroczyć drogami, jakie pokazuje nam Bóg” – mówił ks. Mateusz Skiera. W bydgoskim kościele św. Antoniego z Padwy gościli członkowie Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacji Skautingu Europejskiego, którzy zachęcali do wstąpienia w swoje szeregi.

23 lutego 2019 | 17:10

Kęty: śluby wieczyste w klasztorze klarysek

Czystość, ubóstwo, posłuszeństwo, a także zobowiązanie do wieczystej adoracji Jezusa Eucharystycznego za klauzurą – ślubowała s. Maria Paula, która 23 lutego w klasztorze sióstr klarysek od Wieczystej Adoracji w Kętach złożyła swe uroczyste śluby wieczyste. Klęcząc przed ksienią za zakonną kratą, s. Paula odczytała własnoręcznie napisany akt profesji zakonnej.

23 lutego 2019 | 16:46

Bp Solarczyk do jubilatów małżeńskich: dziękujemy za świadectwo jedności

Świadectwo biskości, wierności i jedności w małżeństwie to owoc współpracy z Bożą łaską – podkreślił bp Marek Solarczyk. Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej przewodniczył dziś uroczystej mszy św. w parafii Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu, gdzie 31 par małżeńskich świętujących w tym roku swój złoty i diamentowy jubileusz odnowiło swoje przyrzeczenia.

23 lutego 2019 | 16:46

Toruń: sympozjum “Pojednanie w małżeństwie i rodzinie”

“Pomimo różnych tendencji, a nawet skomasowanej krytyki tradycyjnej rodziny, w świadomości Polaków jest ona niezwykle ważna” – powiedział dziś bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny był jednym z prelegentów podczas sympozjum “Pojednanie w małżeństwie i rodzinie”, które odbyło się w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

23 lutego 2019 | 16:32

Oświadczenie toruńskiej Kurii ws. raportu o przemocy seksualnej księży

Zarzut względem ówczesnego biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego jest bezpodstawny a w diecezji toruńskiej nie ma tolerancji dla osób duchownych, które dokonują jakichkolwiek przestępstw – głosi przekazane KAI oświadczenie toruńskiej Kurii. To dpowiedź na „Raport nt. naruszeń prawa świeckiego lub kanonicznego w działaniach polskich biskupów w kontekście księży sprawców przemocy seksualnej wobec dzieci i osób zależnych”.

23 lutego 2019 | 16:01

Peregrynacja obrazu św. Józefa w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

We wszystkich kościołach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zostanie odczytany list biskupa zielonogórsko-gorzowskiego z okazji diecezjalnej peregrynacji kopii obrazu św. Józefa z Narodowego Sanktuarium w Kaliszu, która rozpocznie się 8 marca pod hasłem: „Milczeć, walczyć, kochać”. To propozycja szczególnie dla mężczyzn.

23 lutego 2019 | 15:29

Ruda Śląska: abp Skworc udzielił święceń diakonatu

Abp Wiktor Skworc udzielił święceń diakonatu trzem alumnom. Dwóch z nich formowało się w śląskim seminarium, jeden w Ogólnopolskim Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń w Krakowie. Obrzęd miał miejsce w Rudzie Śląskiej – Halembie

23 lutego 2019 | 14:59

To Jan Paweł II rozpoczął walkę Kościoła z pedofilią

Nie wyobrażam sobie biskupa, któryby nie starał się zrozumieć cierpienia ofiar wykorzystywania seksualnego dzieci – mówi w rozmowie z KAI abp Marek Jędraszewski, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W zastępstwie chorego przewodniczącego KEP, abp. Stanisława Gądeckiego bierze on udział w odbywającym się w Watykanie w dniach 21-24 lutego spotkaniu na temat ochrony małoletnich w Kościele. Metropolita krakowski wyraża przekonanie, że procedury, które w tej dziedzinie „zostały nakreślone przez Stolicę Apostolską, są przestrzegane”. Podkreśla też pionierską rolę Jana Pawła II, który w 2001 r. „oficjalnie rozpoczął proces zmierzenia się Kościoła z tym problemem”.

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.