Bielsko-żywiecka
Unikatowa kapa wróciła po konserwacji do starowiejskiej parafii
Po żmudnych pracach konserwatorskich bezcenna kapa z przełomu XVI i XVII wieku – jeden z najcenniejszych paramentów liturgicznych zachowanych na terenie diecezji bielsko-żywieckiej – wróciła do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Wsi. Z pierwotnej wersji kapy z ok. 1600 roku pozostał jedynie włoski aksamit cyzelowany. Wygląd kapy zmienił się najprawdopodobniej pod koniec XIX wieku, kiedy dodano pas i kaptur z niebieskiej tkaniny lansowanej nitką złotą i broszowaną barwnymi jedwabiami – tłumaczy diecezjalny konserwator zabytków i obiektów sakralnych ks. dr Szymon Tracz, proboszcz starowiejskiej parafii.
Diecezja bielsko-żywiecka – dyspensa na 27 grudnia
Bp Roman Pindel udzielił dyspensy wszystkim wiernym przebywającym na terenie diecezji bielsko-żywieckiej od charakteru pokutnego piątku, 27 grudnia 2024 roku. Jednocześnie hierarcha zachęcił do innych form pokuty.
Diecezja bielsko-żywiecka otrzymała Betlejemskie Światło Pokoju
W katedrze św. Mikołaja odbyło się 22 grudnia br. przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju diecezji bielsko-żywieckiej. Liturgii przewodniczył diecezjalny kapelan harcerzy ks. Tomasz Chrzan. Nawiązując do hasła, jakie przyświeca tegorocznemu roznoszeniu Światła Pokoju – „Kochajmy czynem” – kapłan podkreślił, że sama deklaracja miłości bez konkretnych działań jest pusta. W ten sposób strawestował słowa św. Jakuba, że wiara bez uczynków jest martwa.
Polichromia w kościele w Brennej ujawnia swe oryginalne oblicze
luzjonistyczna dekoracja malarska w prezbiterium kościoła św. Jana Chrzciciela w Brennej na Śląsku Cieszyńskim odsłoniła swoje oryginalne oblicze. To rezultat pracy konserwatorów, którzy znajdujące się w złym stanie malowidło poddali odpowiednim zabiegom. Rozebrali też przylegającą do ściany prezbiterium nastawę ołtarza głównego z lat 30. XIX wieku.
Bielsko-Biała: kilkumetrowa jodełka z Koszarawy rozbłysła przed kurią
Na dziedzińcu przed budynkiem bielsko-żywieckiej kurii kolejny raz rozbłysła świątecznymi światełkami choinka. Tym razem pochodzi ona z okolic Koszarawy w Beskidzie Żywieckim. Uroczystego zapalenia światełek na bożonarodzeniowym drzewku dokonali: bp Roman Pindel, sołtys wsi Koszarawa Elżbieta Janoszek oraz przedstawiciele harcerzy i strażaków.
Biskup nominat Robert Fedek do bielszczan: z wielką pokorą i nadzieją przyjmuję ten dar
Wdzięczność Bogu za dar swojego powołania oraz wobec papieża Franciszka za powołanie go do biskupiej posługi duszpasterskiej wyraża biskup nominat Robert Fedek w specjalnym pozdrowieniu do mieszkańców Hałcnowa i Bielska-Białej. 45-letni bielszczanin, który był do niedawna osobistym sekretarzem arcybiskupa kard. Blase’a Cupicha, został nominowany przez Papieża na biskupa pomocniczego archidiecezji Chicago.
Odsłonięto tablice z nazwiskami kapłanów zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej
Uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci księży katolickich ze Śląska Cieszyńskiego, zamordowanych przez Niemców w latach II wojny światowej odbyło się 19 grudnia br. w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie. Przedsięwzięcie zainicjowało w 2019 r. kilku mieszkańców miasta. Jak podkreślono podczas uroczystości, tablica wraz z jej artystyczną kompozycją ma na celu uczczenie pamięci niezłomnych kapłanów i przekazanie jej przyszłym pokoleniom.
Powstał nowy kanał muzyki chrześcijańskiej na You Tube – „mniejsze granie”
„Wszystko, co robimy, ma ten jeden cel: mówić o Bogu, który jest dobry i piękny. Muzyka jest jednym z tych środków. Cieszę się, że moje utwory nie zawsze opowiadają wprost o Bogu, ale czasem poruszają trudne doświadczenia, które wielu ludzi oddalają od Boga lub sprawiają, że Go nie szukają” – przyznaje o. Arkadiusz Góra OFMConv, kompozytor i autor tekstów. Franciszkanin konwentualny jest współtwórcą nowego muzycznego projektu – „mniejsze granie”. Dotąd pojawiły się na nim trzy utwory nagrane w Centrum św. Maksymiliana w podoświęcimskich Harmężach. Za tym przedsięwzięciem stoją m.in. osoby związane z popularnym kanałem „mniejsi”, który na YouTube subskrybuje około 30 tys. internautów.
Simoradz – Jakubowa świątynia zajaśniała dawnym blaskiem
W zabytkowym kościele parafialnym św. Jakuba w Simoradzu, sięgającym swoimi początkami XV wieku, zakończyły się zakrojone na szeroką skalę prace konserwatorskie. Zdaniem ks. Szymona Tracza, diecezjalnego konserwatora zabytków, działania te przyniosły bardzo zadowalające efekty.
Wątki polskie w sprawie kanonizacji karmelitanek – ofiar rewolucji francuskiej
W Positio ogłoszonej 18 grudnia przez Stolicę Apostolską kanonizacji równoważnej błogosławionych karmelitanek bosych z Compiègne nie brakuje wątku polskiego. W zebranych dokumentach znalazło się odniesienie do przetłumaczonej na polski książki A. Odona z 1906 roku, poświęconej męczeństwu 16 mniszek podczas rewolucji francuskiej oraz do triduum, jakie po ich beatyfikacji odbyło się staraniem św. Rafała Kalinowskiego w Wadowicach – zauważa o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD, relator Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.