Bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze informacje wybrane specjalnie dla Ciebie.

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej. Szczegóły na stronie www.kai.plX

Bielsko-żywiecka

10:00 / 13-12-2017

Beskidy: zwyczaje związane z dniem św. Łucji

Jeszcze do niedawna w dniu św. Łucji po wsiach beskidzkich na pograniczu polsko-czesko-słowackim chodziły „Lucki”, czyli kobiety ubrane na biało, które gęsim skrzydłem wymiatały z czterech kątów izby śmieci, zabezpieczając w ten sposób domostwa przed działaniem sił nieprzychylnych ludziom.

09:41 / 13-12-2017

Ks. Strzelczyk: Kościół jest prowizorką, wspólnotą, która dorasta przy Jezusie

„Kościół jest prowizorką, gdyż jest wspólnotą, która musi dorosnąć przy Jezusie” – podkreślił ks. Grzegorz Strzelczyk, który 12 grudnia w hałcnowskiej bazylice w Bielsku-Białej rozważał jeden z artykułów Credo – „Wierzę w święty Kościół powszechny, świętych obcowanie”. Ten znany chrystolog, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego, publicysta, zauważył, że ta prawda wiary ma nam nieustannie przypominać, że Kościół to nie tylko to, co widzimy i czego doświadczamy, gdy gromadzimy się jako wspólnota.

15:04 / 12-12-2017

Wisła: wieniec adwentowy w ewangelickich domach

W społecznościach ewangelickich żyjących na Śląsku Cieszyńskim popularnym zwyczajem związanym z Adwentem jest umieszczany nie tylko w świątyniach, ale i w domach – adwentowy wieniec z czterema świecami.

19:26 / 11-12-2017

Bp Pindel poprowadzi rekolekcje o rozeznaniu woli Bożej

Rekolekcje zamknięte w Domu Rekolekcyjnym Księży Jezuitów w Czechowicach-Dziedzicach w dniach od 15-17 grudnia br. poprowadzi bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej. Rekolekcjom towarzyszy myśl przewodnia z Listu św. Pawła do Rzymian: „Aby rozeznać, jaka jest wola Boża, co szlachetne, co miłe, co doskonałe” .

18:46 / 11-12-2017

Cieszyn: ruszają rekolekcje z kawą w tle

Spotkania przy kawie i teologii w trzech różnych cieszyńskich kawiarniach oraz Msza św. w zabytkowym kościele – tak będą wyglądały rozpoczynające się 13 grudnia „Rekolekcje adwentowe z kawą w tle – dla tych, dla których nic nie jest oczywiste”. Inicjatywa adresowana jest do wszystkich, choć skupia się w pierwszym rzędzie wokół trzech duszpasterstw: nauczycieli, lekarzy i środowisk twórczych.

11:30 / 11-12-2017

Diecezja bielsko-żywiecka posyła wolontariuszki na misje

Krzyże, różańce misyjne i obrazki z błogosławionymi męczennikami z Pariacoto otrzymały trzy wolontariuszki z diecezji bielsko-żywieckiej podczas specjalnego obrzędu posłania w kościele św. Pawła Apostoła w Bielsku-Białej. Za kilka dni Sara Brejza, Magda Sitarz i Agata Kamińska wyruszą do San Ramon w Boliwii.

17:51 / 10-12-2017

Bp Greger: nie przezwyciężymy żadnego kryzysu bez moralności

Gdzie brakuje wartości moralnych, tam żaden kryzys nigdy nie zostanie przezwyciężony – podkreślił bp Piotr Greger, który 10 grudnia przewodniczył uroczystościom odpustu parafialnego ku czci św. Mikołaja w bielskiej katedrze.
Duchowny przypomniał, że program odnowy, zaprezentowany przez Jana Chrzciciela, jest ciągle aktualny i jawi się w całej historii jako nieustanna wartość.

12:43 / 10-12-2017

Kęty: finał „Szlachetnej Paczki” w trzech beskidzkich gminach

„Dzięki temu doświadczeniu, będę doceniał to, co mam” – podsumowuje Kamil Mrowiec, jeden z wolontariuszy i jednocześnie darczyńców zaangażowanych w pomoc 74 rodzinom z rejonu Kęt na Podbeskidziu w ramach tegorocznej akcji „Szlachetna Paczka”. Kamil wraz 23 innymi osobami działają w zespole „Szlachetnej Paczki”, który zorganizował konkretną pomoc dla osób starszych, samotnych i rodzin.

11:48 / 09-12-2017

Cieszyn: zmarł doktor Tadeusz Niwiński, współzałożyciel ekumenicznego hospicjum

W wieku 88 lat zmarł doktor Tadeusz Niwiński z Cieszyna, pierwszy i wieloletni prezes cieszyńskiego Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty. Pogrzeb zasłużonego i powszechnie lubianego na Śląsku Cieszyńskim lekarza odbędzie się we wtorek, 12 grudnia, o godzinie 12.00 w kościele pw. Marii Magdaleny w Cieszynie.

11:02 / 08-12-2017

Gotycka Matka Boska Czaniecka odkrywa swą mistyczną głębię

Impregnacja drewnianego podobrazia oraz próba sklejenia i wyrównania lica wizerunku – to najważniejsze czynności, jakie muszą podjąć krakowscy konserwatorzy, zajmujący się obrazie Matki Boskiej z Dzieciątkiem z kościoła parafialnego św. Bartłomieja w Czańcu – beskidzkiej wsi, w której urodzili się prapradziadek, pradziadek oraz dziadek Karola Wojtyły. Zakończony został kolejny etap pracy nad łaskami słynącym wizerunkiem maryjnym. Obraz został powiązany z warsztatem tzw. Mistrza Matki Boskiej z Kociny, a jego czas powstania określono na drugą połowę XV w.

1 2 3 419
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.