Bielsko-Biała: niepełnosprawni na spotkaniu opłatkowym z biskupem 2017-01-16

Osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie i przyjaciele uczestniczyli 16 stycznia w Bielsku-Białej w zorganizowanym przez diecezjalną Caritas spotkaniu opłatkowym. Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger, który z tej okazji przewodniczył Mszy św. w bielskim kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, wskazał, że na nowo odkryta praktyka postu może być środkiem, ożywiającym ludzką aktywność w obszarze uwielbienia Boga i troski o drugiego człowieka.

Więcej...

„Nie poczuwam się do żadnej winy…” – nowa publikacja Muzeum Auschwitz-Birkenau 2017-01-16

Wstrząsające fragmenty zeznań esesmanów z załogi niemieckiego obozu Auschwitz złożone podczas powojennego procesu w Krakowie, zawiera nowa książka wydana przez Państwowe Muzeum w Oświęcimiu. Praca „Nie poczuwam się do żadnej winy… Zeznania esesmanów z załogi KL Auschwitz w procesie przed Najwyższym Trybunałem Narodowym w Krakowie (24 listopada – 16 grudnia 1947)” stanowi wymowny obraz funkcjonowania w obozie Auschwitz zarówno indywidualnych sprawców, jak i całego zbrodniczego systemu.

Więcej...

Bp Greger: dlaczego Jezus zaprasza na Mszę św. tylu egoistów? 2017-01-15

„Dlaczego Jezus co tydzień zaprasza na niedzielną Mszę św. tylu egoistów, ludzi przemądrzałych, osoby moralnie pokręcone, ludzi duchowo pustych?” – pytał prowokacyjnie bp Piotr Greger, który spotkał się 14 stycznia w Bielsku-Białej na spotkaniu opłatkowym z przedstawicielami duszpasterstwa rodzin. Doradcy życia rodzinnego wraz z rodzinami i słuchaczami Studium Teologii Rodziny uczestniczyli w Eucharystii i wspólnym kolędowaniu.

Więcej...

Ks. Studenski do samorządowców i polityków: naśladujmy styl Pana Boga 2017-01-14

Do naśladowania stylu Pana Boga, który, mimo że jest stwórcą świata, przyszedł, by służyć, zachęcił samorządowców i parlamentarzystów z Podbeskidzia ich duszpasterz ks. dr Marek Studenski. Wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej przewodniczył 13 stycznia w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej Eucharystii z udziałem ponad stu przedstawicieli władz różnych szczebli. Po liturgii wszyscy uczestniczyli w spotkaniu opłatkowym w gmachu kurii diecezjalnej.

Więcej...

Bielsko-Biała: ekumeniczne czytanie Dziejów Apostolskich 2017-01-13

W Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej odbył się dziś 9. Ekumeniczny Maraton Biblijny. 25 lektorów – m.in. biskupi katolicki i luterański, zielonoświątkowiec, wyznawczyni prawosławia, bielski prezydent, profesor ekumenista, poeta, reprezentanci straży i policji oraz różnych organizacji z terenu Podbeskidzia – odczytali tym razem pierwszych 11 rozdziałów Dziejów Apostolskich.

Więcej...

Ks. prof. Jan Dziedzic: kto łamie się chlebem nie wyklucza drugiego 2017-01-13

Kto łamie się chlebem, jest przeciw marginalizacji i wykluczeniu drugiego człowieka – przypomniał ks. prof. Jan Dziedzic z Katedry Teologii Pastoralnej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, który 12 stycznia w Bielsku-Białej wygłosił kazanie podczas Mszy św. z udziałem naukowców. Eucharystii przewodniczył ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel w koncelebrze z biskupami: Piotrem Gregerem i Tadeuszem Rakoczym.

Więcej...

Bielsko-Biała: etap diecezjalny XXVII Olimpiady Teologii Katolickiej 2017-01-13

Licealista z Bielska-Białej, uczennica Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Żywcu oraz reprezentantka Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Milówce zostali zwycięzcami diecezjalnego etapu Olimpiady Teologii Katolickiej, który odbył się 12 stycznia w gmachu kurii diecezjalnej w Bielsku-Białej. Troje uczniów reprezentować będą diecezję bielsko-żywiecka na ogólnopolskich zawodach w Lublinie.

Więcej...

Bp Greger do twórców: modlitwa jest sztuką, której się uczy na modlitwie 2017-01-11

Jeśli modlitwa ma być sztuką, to trzeba się jej uczyć na modlitwie – podkreślił bp Piotr Greger, który uczestniczył 11 stycznia w Kurii w Bielsku-Białej w spotkaniu opłatkowym z przedstawicielami środowisk twórczych z diecezji bielsko-żywieckiej. Duchowny podczas Mszy św. w kurialnej kaplicy zaapelował do twórców, by doskonalili sztukę modlitwy na kolanach.

Więcej...

Oświęcim: wręczono „Nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego” 2017-01-09

Ks. Józef Walusiak – twórca pierwszego w Polsce Katolickiego Ośrodka Wychowania i Resocjalizacji Młodzieży „Nadzieja” w Bielsku-Białej, inicjator hosteli i poradni terapeutycznych oraz zapalony pątnik jasnogórski – został laureatem „Nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego”. Po raz pierwszy w historii diecezji bielsko-żywieckiej kopię figurki „Matki Bożej zza drutów” z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, będącą nagrodą za działalność ewangelizacyjną i apostolską, wręczono 8 stycznia w Oświęcimiu.

Więcej...

Jawiszowice-Brzeszcze: zamiast kolędowych obrazków oryginalne kartki od młodzieży 2017-01-08

Oryginalne kartki świąteczne, przygotowane przez parafialną młodzieżową grupę, wręcza podczas tzw. kolędy proboszcz parafii w Jawiszowicach-Osiedle Brzeszcze koło Oświęcimia, ks. Eugeniusz Burzyk. Kartki budzą duże zainteresowanie przede wszystkim wśród dorosłych parafian, którzy od razu komentują ich treść, co stanowi, jak zauważa kapłan, dobry wstęp do rozmowy duszpasterskiej.

Więcej...
Następna »

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook