Bielsko-żywiecka

25 czerwca 2026 | 08:08

Diecezja bielsko-żywiecka ogłosiła tegoroczne zmiany personalne

Jak co roku, diecezja bielsko-żywiecka ogłosiła zmiany personalne w parafiach. W 2026 roku objęły one w sumie 72 duchownych, w tym 8 księży przechodzących na emeryturę, 11 nowych proboszczów, 9 administratorów, 35 wikariuszy (wraz z 6 neoprezbiterami), a także kapelanów, rezydentów i duchownych podejmujących nowe zadania duszpasterskie oraz formacyjne. Uroczyste wręczenie dekretów nominacyjnych odbyło w kaplicy kurialnej.

24 czerwca 2026 | 18:30

Cięcina – unikatowy „Kancjonał kancjonałów” obchodzi 200-lecie

Dwieście lat temu, latem 1826 roku, organista z Cięciny Jędrzej Leśniowski ukończył jedno z najbardziej niezwykłych dzieł rękopiśmiennych związanych z religijną kulturą Żywiecczyzny. Monumentalny „Kancjonał kancjonałów”, powstały dla potrzeb parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Cięcinie, do dziś zachwyca rozmiarami i bogactwem treści.

22 czerwca 2026 | 18:22

Ponad 306 tys. zł dla hospicjum – finał 22. edycji „Pól Nadziei”

Ponad 306 tys. zł zebrano podczas 22. edycji programu „Pola Nadziei” na rzecz Hospicjum św. Jana Pawła II w Bielsku-Białej. Finał dorocznej akcji charytatywnej odbył się 22 czerwca w kościele NMP Królowej Polski, gdzie podczas nabożeństwa ekumenicznego dziękowano wszystkim zaangażowanym w pomoc dla osób terminalnie chorych. Uroczystość zakończyło wręczenie pucharów i podziękowań placówkom edukacyjnym uczestniczącym w programie.

22 czerwca 2026 | 08:45

Spotkanie o św. Andrzeju Boboli, patronie miasta Czechowice-Dziedzice

– Św. Andrzej Bobola wciąż jest zbyt mało znanym świętym – mówił ks. prałat Józef Niżnik podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach. Znany propagator kultu męczennika ze Strachociny przypomniał związki patrona miasta z Czechowicami-Dziedzicami i przekonywał, że jego przesłanie pozostaje aktualne.

21 czerwca 2026 | 08:39

Pielgrzymi zawierzyli Matce Bożej intencje niesione

Blisko dwustu uczestników 42. Pieszej Pielgrzymki z Porąbki szczęśliwie dotarło 20 czerwca do sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Dwudniową wędrówkę zakończyła Eucharystia w bazylice Matki Bożej Anielskiej, podczas której pątnicy dziękowali za otrzymane łaski i zawierzyli Bogu wszystkie intencje niesione przez około 50 kilometrów beskidzkich szlaków.

19 czerwca 2026 | 18:30

Prawie dwustu pielgrzymów wyruszyło z Porąbki do Kalwarii Zebrzydowskiej

Blisko dwustu pątników rozpoczęło 19 czerwca br. 42. Pieszą Pielgrzymkę z Porąbki do sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Dwudniową, liczącą około 50 kilometrów wędrówkę przez malownicze beskidzkie szlaki zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Porąbce. Eucharystii przewodniczył wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej ks. Marek Studenski.

18 czerwca 2026 | 20:42

Redemptorystki świętują 10. rocznicę beatyfikacji bł. Marii Celeste Crostarosy

Siostry redemptorystki na całym świecie obchodzą 10. rocznicę beatyfikacji swojej założycielki bł. Marii Celeste Crostarosy. Zgromadzenie, obecne m.in. w Polsce, Burkina Faso, Włoszech, na Słowacji, Ukrainie, w Meksyku, Kanadzie, Irlandii, Japonii i na Filipinach, przypomina o aktualności jej duchowego dziedzictwa oraz o licznych łaskach przypisywanych jej wstawiennictwu.

18 czerwca 2026 | 14:20

Rowerem do Medjugorja z intencjami swoich bliskich

Jedenaścioro rowerzystów wyruszyło 18 czerwca spod kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach na Podbeskidziu w liczącą ponad 1100 kilometrów pielgrzymkę do Medjugorja. Wśród uczestników są dwaj kapłani – ks. Jerzy Musiałek, proboszcz parafii NSPJ i pomysłodawca przedsięwzięcia, oraz ks. Kazimierz Walusiak z parafii św. Rocha w Zamarskach. Grupę tworzą doświadczeni rowerzyści, którzy mają za sobą wcześniejsze pielgrzymki m.in. do Wilna i Rzymu.

17 czerwca 2026 | 09:26

Po 120 latach kościół Opatrzności Bożej w Kalembicach zostanie uroczyście poświęcony

Historyczny kościół parafialny pw. Opatrzności Bożej w Cieszynie-Kalembicach zostanie uroczyście poświęcony podczas liturgii 21 czerwca pod przewodnictwem bp. Romana Pindla. Wydarzenie będzie miało wyjątkowy charakter nie tylko dla parafian, ale również dla całego dekanatu cieszyńskiego. Choć świątynia, malowniczo położona na wzniesieniu Pogórza Cieszyńskiego, służy wiernym od 1906 roku, nigdy dotąd nie została konsekrowana według pełnego obrzędu Kościoła.

15 czerwca 2026 | 18:04

Ogólnopolski i polonijny konkurs ku czci św. Maksymiliana Kolbego

Parafia św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu ogłosiła ogólnopolski i polonijny konkurs literacko-muzyczny związany z planowanym ustanowieniem miejscowego kościoła sanktuarium św. Maksymiliana. Uczestnicy mogą zgłaszać prace w dziesięciu kategoriach, a łączna pula nagród obejmuje m.in. wyróżnienia pieniężne do 2 tys. zł.

1 2 3 733
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.