Ruszają Żywieckie Gody, jedna z największych imprez kolędniczych w Polsce

rk, Żywiec, 2016-01-13

Od konkursu grup kolędniczych i zespołów rozpoczną się w sobotę 16 stycznia Żywieckie Gody 2016. To jeden z największych w Polsce przeglądów grup i zespołów, które kultywują ludowe obrzędy i tradycje związane z okresem świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. W imprezie biorą udział zespoły z wszystkich regionów etnograficznych Beskidu Śląskiego i Żywiecczyzny.

„To jedna z najbardziej znanych zimowych imprez folklorystycznych” – podkreślił Mariusz Hujdus asystent ds. kontaktów z mediami w Urzędzie Miejskim w Żywcu. Przypomniał, że w trakcie przeglądu grup kolędniczych i zespołów występujących na scenie będzie można zobaczyć i posłuchać kolędników. „Coraz rzadziej spotyka się ich w beskidzkich domach. Dzięki Żywieckim Godom tradycja zostaje zachowana” – dodał.

Regulamin Żywieckich Godów dopuszcza udział następujących kolędników i grup obrzędowych występujących w izbie: mikołaje, kolędnicy z gwiazdą, kulą, soplem, szopką, kozą, owsem, turoniem, różanką, Trzej Królowie, kolędnicy z rajem, Dorotą, szopką ruchomą, herody, szlachcice, pielgrzymi, sopotniańscy Trzej Królowie, z konikiem, kolędnicy bez rekwizytów, poza oknem, mięsopustnicy. Zaplanowano też inscenizacje wieczerzy wigilijnej.

Marek Regel, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu, zauważa, że impreza pokazuje, jak bogaty był w Beskidach zwyczaj kolędowania. „Okres Bożego Narodzenia i Nowego Roku oznaczał początek czegoś nowego, był w ciągu roku jednym z najbardziej radosnych momentów. Ta różnorodność kolędników robi naprawdę duże wrażenie” – zaznaczył.

Kolędników w izbie będzie można spotkać 16 i 17 stycznia w Klubie „Papiernik” w Żywcu. W sobotę 23 stycznia w Milówce odbędzie się Dzień Plenerowy. W programie: spotkanie grup obrzędowych oraz konkurs trzaskania z bata. Przejdzie także korowód grup obrzędowych i odbędzie się konkurs kolędowania dziadów noworocznych.

W ramach Żywieckich Godów 22 i 23 stycznia odbędzie VIII Przegląd Widowisk Jasełkowych Placówek Opiekuńczo-Leczniczych.

Finał Żywieckich Godów zaplanowano na 30 stycznia w Żywcu. Barwny korowód kolędników dotrze ulicami miasta na Rynek, gdzie odbędzie się konkurs trzaskania z bata oraz prezentacje grup obrzędowych. W Miejskim Centrum Kultury odbędzie się Beskidzki Karnawał. To okazja, by posłuchać góralskich kapel, spróbować góralskiego jadła oraz kupić pamiątkę na kiermaszu sztuki ludowej. Gwiazdą wieczoru będzie zespół „Tekla Klebetnica”.

Organizatorami Żywieckich Godów są Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu i Gminny Ośrodek Kultury w Milówce.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook