Rychwałd: od niedzieli ruszają w sanktuarium „góralskie” Msze święte

rk, Rychwałd, 2016-01-15

W najbliższą niedzielę 17 stycznia w sanktuarium w Rychwałdzie na Żywiecczyźnie sprawowana będzie Msza św. „góralska”. W ten sposób zainaugurowane zostaną spotkania modlitewne w każdą trzecią niedzielę miesiąca u ojców franciszkanów, na które zaproszeni są wszyscy górale, nie tylko z Beskidu Żywieckiego i Śląskiego. Organizatorzy podkreślają, że w „góralskiej” Eucharystii mogą wziąć udział wszyscy – „zarówno ci, którzy góralami się czują, jak i ci, którzy chcieliby się nimi stać”.

Kustosz sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej, Pani Ziemi Żywieckiej o. Bogdan Kocańda OFMConv. podkreśla, że bardzo ważne jest to, by podczas takich cyklicznych spotkań poczuć się jak rodzina, wspólnota.

„Tu na Żywiecczyźnie bardzo ważną rolę odkrywają więzy rodzinne. Jeżeli będziemy je kultywować podczas modlitwy, jeśli będziemy się starali wracać do tradycji, które są wciąż żywe wśród starszych, ale zanikają wśród młodych, to powstanie inny klimat. Dziś potrzeba klimatu wspólnoty, klimatu rodziny. Dzięki temu przetrwamy w tym całym chaosie wydarzeń społecznych i politycznych wokół nas ” – dodał franciszkanin konwentualny.

Zakonnik zapowiada, że podczas comiesięcznych Mszy „góralskich” o godz. 9.00 kapłani i wierni modlić się będą o Boże błogosławieństwo dla Polaków i Ojczyzny.

Pierwszej, niedzielnej „góralskiej” Mszy świętej w Rychwałdzie przewodniczyć będzie i po góralsku kazanie wygłosi ks. prałat Władysław Zązel – proboszcz parafii w Kamesznicy i kapelan górali. Akompaniament muzyczny zapewni Regionalny Zespół „Dolanie” z Gilowic, laureat kilkudziesięciu nagród najważniejszych festiwali folklorystycznych w Polsce i zagranicą.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook