Żywiec: jubileuszowa „Pastorałka Żywiecka”

rk, Żywiec, 2016-01-15

Od przesłuchań konkursowych rozpoczęła się 15 stycznia X „Pastorałka Żywiecka” – konkurs kolęd i pastorałek, który w tym roku odbywa się w formule ogólnopolskiej. W imprezie biorą udział zespoły folklorystyczne, kapele ludowe, chóry, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne, grupy śpiewacze oraz soliści i duety.

Jak poinformował Mariusz Hujdus, asystent ds. kontaktów z mediami z Urzędu Miejskiego w Żywcu, do konkursu zgłosiło się łącznie 73 wykonawców. Ich talent oceni jury.

Marek Regel, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu wyjaśnił, że podstawowym celem konkursu jest ukazanie piękna kolęd i pastorałek charakterystycznych dla terenów, z których pochodzą uczestnicy przeglądu.

„Chodzi także o zachowanie tradycyjnych sposobów ich wykonywania, popularyzację muzyki i tekstów ludowych dla poszczególnych solistów i zespołów artystycznych złożonych z dzieci, młodzieży oraz dorosłych” – dodał.

Wykonawcy zostali podzieleni na kategorie wiekowe: przedszkola, szkoły podstawowe – klasy I–III, szkoły podstawowe – klasy IV–VI, gimnazja oraz szkoły średnie i dorośli.

Koncert finałowy odbędzie się w niedzielę, 17 stycznia w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu. Wystąpią w nim zwycięzcy wszystkich kategorii.

Honorowy patronat nad X „Pastorałką Żywiecką” sprawują burmistrz Żywca Antoni Szlagor, starosta żywiecki Andrzej Kalata oraz proboszcz parafii konkatedralnej w Żywcu ks. infułat Władysław Fidelus.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook