Rychwałd: w sanktuarium zainaugurowano „góralskie” Msze święte

rk, Rychwałd, 2016-01-17

W sanktuarium maryjnym w Rychwałdzie na Żywiecczyźnie zainaugurowano 17 stycznia „góralskie” Msze święte. Na spotkania modlitewne w każdą trzecią niedzielę miesiąca u ojców franciszkanów zaproszeni są wszyscy górale, nie tylko z Beskidu Żywieckiego i Śląskiego.

Inauguracyjnej Mszy „góralskiej” w Rychwałdzie przewodniczył ks. prałat Władysław Zązel – proboszcz parafii w Kamesznicy i kapelan Związku Podhalan. Duchowny w kazaniu zauważył jak bardzo ważną rzeczą jest to, że właśnie w roku, w którym przypada 1050-lecie Chrztu Polski, górale z Żywiecczyzny chcą się gromadzić na swojej Mszy świętej. Zapowiedział, że na „góralskich” spotkaniach eucharystycznych zawsze będą obecne zespoły góralskie, wychwalające Boga.

Jak podkreślił kapelan ruchów abstynenckich i trzeźwościowych, Msza „góralska” ma gromadzić i integrować górali, ale także ich rodziny z terenu z całej Żywiecczyzny. „Rodzina jest podstawą egzystencji ludzkiej” – dodał. Zauważył zarazem, że ta ostoja wiary we współczesnych czasach jest dzisiaj niszczona. 74-letni duchowny zapewnił, że gwarancją udanych małżeństw i szczęśliwych rodzin jest uczestnictwo w Eucharystii i częste przystępowanie do ołtarza Pańskiego.

„Róbmy wszystko, abyśmy byli miłosierni i wyrozumiali dla swoich wad. Zwłaszcza w Roku Miłosierdzia, żebyśmy o tym myśleli. Pan Bóg jest nieograniczenie miłosierny. Taka jest Jego natura. Ludzie bywają niemiłosiernie ograniczeni” – powiedział kaznodzieja i zachęcił do pielęgnowania kultury góralskiej.
Kustosz sanktuarium maryjnego w Rychwałdzie Bogdan Kocańda OFMConv. podziękował ks. Zązlowi za inicjatywę i pomysł góralskich spotkań w rychwałdzkim sanktuarium. Na zakończenie liturgii odmówiono modlitwę za ojczyznę autorstwa księdza Piotra Skargi.

Podczas nabożeństwa akompaniament muzyczny zapewnił Regionalny Zespół „Dolanie” z Gilowic, laureat kilkudziesięciu nagród najważniejszych festiwali folklorystycznych w Polsce i zagranicą. Zespół wystąpił w mini koncercie złożonym z najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek.
Tomasz Terteka, żywiecki dziennikarz i autor tekstów o tematyce regionalnej i religijnej, wyraził przekonanie, że cykliczne nabożeństwa u stóp Matki Bożej, Pani Ziemi Żywieckiej jeszcze bardziej zjednoczą górali z terenu całej Żywiecczyzny. „Natomiast turyści, pielgrzymi, którzy coraz liczniej odwiedzają Rychwałd, będę mieli niezwykłą okazję zobaczyć, usłyszeć folklor górali z różnych zakątków Żywiecczyzny” – podkreślił publicysta.
Organizatorzy podkreślają, że w „góralskiej” Eucharystii mogą wziąć udział wszyscy – „zarówno ci, którzy góralami się czują, jak i ci, którzy chcieliby się nimi stać”.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook