„Małe Kęty” wystąpiły u kęckich franciszkanów

rk, Kęty, 2016-01-17

Jedni z najmłodszych kolędników Podbeskidzia – członkowie Zespołu Pieśni i Tańca "Małe Kęty" – gościli 17 stycznia br. w murach ponad trzystuletniego franciszkańskiego klasztoru w Kętach. Grupa, którą tworzą dzieci w wieku 5-12 lat, jest kolejną, jaka wystąpiła w okresie bożonarodzeniowym na zaproszenie ojców franciszkanów reformatów.

Ubrane z tradycyjne stroje górali żywieckich dzieci zaśpiewały kolędy i pastorałki oraz złożyły uczestnikom kolędowania noworoczne życzenia. O. Bernard Potępa OFM, gwardian klasztoru w Kętach, przyznaje, że niemal cotygodniowe występy kolędników w okresie Bożego Narodzenia w kęckim klasztorze to nawiązanie do franciszkańskiej tradycji zainicjowanej przez św. Franciszka żywą szopką w Greccio. „U nas niemal w każdą niedzielę występują zespoły. W kościołach franciszkańskich pielęgnujemy tradycje związane z rożnymi inscenizacjami bożonarodzeniowymi” – wyjaśnił zakonnik.

ZPiT „Małe Kęty”, który od 4 lat działa przy kęckim Domu Kultury, jest laureatem III miejsca w kategorii zespołów XV Przeglądu Kolęd i Pastorałek, który odbył się 8 stycznia w Łodygowicach. Zespół promuję kultury i tradycję ludowej wśród najmłodszych. Dzieci z powodzeniem występują na różnych przeglądach folklorystycznych.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook