Biskup do stypendystów: zaangażujcie się w pełni w naśladowanie Mistrza

rk, Bielsko-Biała, 2016-01-23

Stypendyści Fundacji „Światło Nadziei” i „Dzieło Nowego Tysiąclecia” (FDNT) uczestniczyli 23 stycznia w spotkaniu opłatkowym z udziałem biskupa Romana Pindla. Spotkanie odbyło się 23 stycznia w diecezjalnej Kurii w Bielsku-Białej. Ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel zaapelował do młodych ludzi, by w pełni zaangażowali się w swoją misję i powołanie.

Obecni byli także rodzice i dziadkowie młodych ludzi z obu Fundacji, kapłani zaangażowani w formację młodych stypendystów oraz członkowie rad fundacji. W kurialnej kaplicy odbyła się liturgia, której przewodniczył ordynariusz bielsko-żywiecki. Diecezjalny koordynator FDNT ks. Wiesław Płonka witając biskupa, podkreślił, że integracyjne spotkanie opłatkowe to okazja, by podziękować za hojność serca ludzi wspierających obie fundacje.

Odwołując się do przykładu postaci św. Maksymiliana, biskup zauważył w homilii, że za człowiekiem radykalnie zaangażowanym w sprawy Boże często podążają rzesze, zafascynowane taką postawą. „Znamy nie tylko Maksymiliana, ale także innych ludzi, którzy są zaangażowani w jakieś sprawy” – dodał biskup.

Jak podkreślił kaznodzieja, ukazany w Ewangeliach Jezus oddaje się całkowicie sprawie zbawienia ludzi, będąc „cały w sprawach Ojca”, głosząc królestwo Boże jak najlepiej można, a jednocześnie spotykając się niekiedy z niezrozumieniem ze strony bliskich.

Zwracając się do młodych stypendystów, hierarcha zachęcił ich do pełnego zaangażowania w to, co robią. „Bądźmy naśladowcami Jezusa, który aż zasłużył na opinię, że odszedł od zmysłów. Tak bardzo bądźmy zaangażowani w to, wszystko, co robimy, uświadamiając sobie, że możemy zawsze ofiarować to Bogu. Robię coś, co mnie dużo kosztuje, tracę siły, nie dosypiam, nie dojadam, ale nie tylko chodzi o mnie, lecz mam na uwadze innych, którzy mi pomagają, liczą na mnie” – wyjaśnił i zachęcił, by wydać piękny owoc, wykorzystując dane przez Boga możliwości i talenty.

Prezes Fundacji „Światło Nadziei” Irena Olma zaznaczyła, że spotkanie stypendystów kościelnych fundacji uświadamia kolejny raz jak bardzo ważne są to dzieła. „W działających fundacjach ludzie się wszechstronnie formują. Myślę, że kiedyś będą elitą naszego społeczeństwa. Na to liczymy” – podkreśliła.
Podczas spotkania akompaniament muzyczny zapewniła Kapela „Smyrecki” z Lalik, którą w większości tworzy rodzeństwo 9-osobowej rodziny Sikorskich.

Aktualnie w diecezji bielsko-żywieckiej jest 73 stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz 45 stypendystów diecezjalnej Fundacji „Światło Nadziei”. Pochodzą z wiosek i małych miejscowości. Osiągają bardzo dobre wyniki w nauce. Stypendia są dla nich pomocą w rozwijaniu talentów. W ciągu roku spotykają się kilka razy podczas dni skupienia lub wycieczek w góry.
rk / Bielsko-Biała

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook