Oświęcim: film „Urodziny” zwycięzcą Festiwalu „Kochać człowieka”

rk, Oświęcim, 2016-01-30

Za uniwersalną opowieść o dojrzewaniu, pierwszych fascynacjach i pierwszych klęskach oraz za piękne poprowadzenie dziecięcych aktorów film „Urodziny” – wyreżyserowany przez Michała Toczka z Gdyni otrzymał Grand Prix – Kryształowe Serce 17. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Nieprofesjonalnych "Kochać człowieka" w Oświęcimiu. Festiwal odbywał się w dniach od 28 do 30 stycznia w Oświęcimskim Centrum Kultury. Autor zwycięskiego filmu otrzymał 4 tys. zł.

Jury 17. Festiwalu w składzie: Maria Malatyńska (filmoznawca, krytyk filmowy), Lidia Duda (reżyser, dokumentalista), Artur Więcek (reżyser, scenarzysta), Magdalena Piekorz (scenarzystka, reżyser filmowy i teatralny, dokumentalistka) i Witold Kon (przewodniczący Federacji Niezależnych Twórców Filmowych w Polsce) obejrzało podczas projekcji konkursowych 44 filmy. Znalazły się w nich głównie filmy z Polski, ale także z Niemiec i Rosji.

Oprócz Grand Prix jury przyznało I nagrodę – Złote Serce – w wysokości 3 tys. zł, za filmy „Marsz”, „Honor”, „Siłacz” – Mateusza Żeglińskiego ze Szczecina, dwie II nagrody – Srebrne Serce – w wysokości 2 tys. zł każda za film „Irek” – Wojciecha Wikarka z Tychów oraz za film „Nad ziemią” Tomasza Burego z Krakowa, oraz trzy III nagrody – Brązowe Serce – w wysokości 1 tys. zł każda – za film „Transgresje Władysława Wałęgi” Ewy i Bartosza Toboła z Bolechowic, za film „Nasza rozmowa” Mieczysława Krzela z Warszawy, oraz za film „Metro” – Pauliny Koniuk-Fonżychowskiej z Wrześni.

Przyznano także sześć wyróżnień w wysokości 500 zł każde „za wiarę w kino, które uruchamia wyobraźnię, uczy rozmowy i jest spotkaniem z drugim człowiekiem”. Honorowy Henryk – nagrodę filmowców z AKF "Chemik" w Oświęcimiu – otrzymał film „Fajna zabawa na starość” – Jędrzeja Pisarka, z Chybia. Nagroda nawiązuje do zmarłego filmowca amatora z Oświęcimia – Henryka Lehnerta, pomysłodawcy festiwalu.

Festiwalowi towarzyszyło spotkanie z reżyser Magdaleną Piekorz i projekcja jej filmu "Zbliżenia", projekcja filmu dokumentalnego "Joanna" w reżyserii Anety Kopacz, zajęcia warsztatowe prowadzone przez Aleksandra Dyla oraz wystawa nagrodzonych prac z kilku edycji Ogólnopolskiego Biennale Fotografii "Kochać człowieka".

Zdaniem Adama Kuty z Oświęcimskiego Centrum Kultury, festiwal chce mówić o sprawach ważnych. „Pragnie kolejny raz przypominać o potrzebie odkrywania człowieczeństwa, które w każdym z nas głęboko zakorzenione wymaga pielęgnacji” – podkreślił.

Patronat nad festiwalem objęli UNICA - Światowa Unia Kina Nieprofesjonalnego afiliowana przy UNESCO, oraz prezydent Oświęcimia. Festiwal odbywał się w ramach obchodzonego w 2016 roku w Oświęcimiu Roku Praw Człowieka i Tolerancji.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook