Bp Rakoczy do redemptorystek: bądźcie światłem na świeczniku!

rk, Bielsko-Biała, 2016-02-02

„Macie być, jako osoby konsekrowane, ewangelicznym miastem na górze i światłem na świeczniku” – podkreślił biskup senior Tadeusz Rakoczy, który przewodniczył 2 lutego, na zakończenie Roku Życia Konsekrowanego, Eucharystii w klasztornej kaplicy sióstr redemptorystek w Bielsku-Białej. Na bielskim wzgórzu Trzy Lipki znajduje się jedyny w Polsce klasztor kontemplacyjnego zakonu założonego przez włoską mistyczkę s. Marię Celestę Crostarosę, która w czerwcu br. ma zostać ogłoszona błogosławioną Kościoła.

Biskup zauważył, że symbolowi święta Ofiarowania Pańskiego towarzyszą trzy kluczowe słowa: ofiara, światło i spotkanie. Przypomniał, że Jezus stał się światłem za sprawą ofiary, którą składał, spalając się z miłości i w miłości.

„Jego światło zajaśniało najmocniej na Golgocie. Dzięki tej ofierze, pojednał nas raz na zawsze z Bogiem i otworzył dostęp do życia w Bożym królestwie” – dodał kaznodzieja, zaznaczając, że dzięki udziałowi Maryi w męce Syna, także ona – Matka Boże Gromniczna – jest dla ludzi światłem.

Jak podkreślił kaznodzieja, prawdziwy uczeń Chrystusa staje się światłem dla innych, uczestnicząc w misji otrzymanej od Pana. Zwracając się do redemptorystek, biskup porównał ich górujący nad Bielskiem-Białą klasztor do ewangelicznego miasta na górze, stanowiącego światło na świeczniku. „Macie być, jako osoby konsekrowane, takim ewangelicznym miastem i światłem na świeczniku” – dodał, zachęcając by spalać się w takiej ofierze.

„Taka jest logika daru, taka jest logika miłości. Taka jest logika prawdziwego chrześcijańskiego życia, życia zakonnego” – wyjaśnił i zaapelował do powrotu do źródeł powołania i wydania świadectwa wiary wobec świata.

„W świecie zagubionym, zamkniętym egoistycznie w sobie cały czas rozlega się wołanie o miłość. Na to wołanie powinny odpowiadać osoby konsekrowane. Odpowiedzią jest wasza modlitwa, także za kratami klasztorów klauzurowych” – dodał. Przypomniał także słowa papieża Pawła VI o tym, że zakonnica „albo jest święta albo w ogóle nie jest zakonnicą”.

Na koniec cytując „Listy do sławnych postaci” Jana Pawła I, bp Rakoczy życzył siostrom, by „nigdy nie miały skwaszonych min”.

Eucharystię z biskupem współcelebrowali – o. Jacek Dembek CSsR konsultor generalny redemptorystów oraz kapelan sióstr, o. Andrzej CSsR.

Siostry redemptorystki przybyły do Stolicy Podbeskidzia z Tuchowa, gdzie mieszkały w pobliżu sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej. 30 września 1992 roku nastąpiło uroczyste otwarcie pierwszego klasztoru kontemplacyjnego sióstr redemptorystek w Polsce. Przy klasztorze powstałą kaplica pw. Najświętszego Odkupiciela, z ikoną Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która jest otwarta dla wszystkich.

W ciągu dwudziestu lat bielska wspólnota założyła już dwa klasztory na Słowacji: w Keżmarku i pierwszą grekokatolicką wspólnotę we Vranowie. Klasztor powstał też w Pietropawłowsku w Kazachstanie.

Obecnie w klasztorze na wzgórzu Trzy Lipki kilkanaście zakonnic.

Siostry redemptorystki, inaczej mniszki Zakonu Najświętszego Odkupiciela, są zakonem kontemplacyjnym. Powstał on we włoskim miasteczku Scala w 1731 r. Założycielką zgromadzenia była włoska mistyczka s. Maria Celeste Crostarosa.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook