Bp Greger: miłosierny Bóg pierwszy wychodzi naprzeciw, by przynieść pokój serca

rk, Roczyny, 2016-02-10

„Wezwanie do nawrócenia nie może być oderwane od prawdy o Bogu miłosiernym, ciągle gotowym przebaczać ludzkie grzechy, jeśli człowiek tylko tego zapragnie” – podkreślił bp Piotr Greger. Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej przewodniczył 9 lutego Mszy św. inaugurującej peregrynację Znaków Miłosierdzia w parafii św. Urbana w Roczynach. Licznie zebrani wierni powitali wędrujące po diecezji kopię obrazu Jezusa Miłosiernego oraz relikwie świętych apostołów Bożego Miłosierdzia – s. Faustyny i Jana Pawła II.

Biskup w homilii odnosząc się do ewangelicznej przypowieści o synu marnotrawnym, podkreślił, że Miłosierdzie Boże dotyka serca skruszonego oraz obejmuje tych, którzy uznają swój grzech i podejmują czasami radykalną decyzję o zerwaniu z tym, co jest jego przyczyną.

„Z drugiej strony, wezwanie do nawrócenia nie może być oderwane od prawdy o Bogu miłosiernym, czyli Takim, który jest ciągle gotowy przebaczać ludzkie grzechy, jeśli człowiek tylko tego zapragnie” – powiedział, zauważając, że wezwanie do nawrócenia i objawienie Bożego miłosierdzia to główny temat analizowanej ewangelicznej przypowieści.

Jak zaznaczył kaznodzieja, to ramiona kochającego ojca, odmieniają całkowicie myślenie marnotrawnego syna, pozwalając mu na nawo odkryć, że jest wciąż jego dzieckiem. Zachowanie ojca budzi bowiem zdumienie, a nawet jawi się jako niezrozumiałe. „Przebaczenie, którego źródłem jest miłosierdzie, budzi podziw, bo po ludzku sądząc nie da się go wytłumaczyć” – dodał biskup.

„Miłosierny Ojciec, który dziś zawitał do waszego kościoła, waszej parafii, pierwszy wychodzi naprzeciw, tak jak wobec syna, który się w życiu pogubił. Wychodzi naprzeciwko nas, aby każdego wyprowadzić z niewłaściwych myśli czy także braku zgody na przebaczenie. Przychodzi tu na naszą ziemię, abyśmy się pojednali z naszą pogmatwaną historią życia, czasem sponiewieraną przez grzech, abyśmy odzyskali, tak jak ten syn marnotrawny, pokój serca, godność dziecka Bożego, i byśmy mogli cieszyć się z faktu, że choć byliśmy umarli, na nowo ożyliśmy” – zaznaczył, przestrzegając, by nie być jak starszy syn z przypowieści, który odmawia ojcu prawa do miłosierdzia, a bratu możliwości nawrócenia.

Biskup powtórzył, że Boże miłosierdzie, jeśli mu zaufamy, poradzi sobie z każdą ludzką nieprawością. „Niech Boże miłosierdzie będzie wyznacznikiem naszych codziennych dróg” – zaapelował.

W parafii w Roczynach działa i prężnie się rozwija Szkolne Koło Caritas. Biskup dziękując za to dzieło, przyznał, że to znakomita nauka wrażliwości i budowania od najmłodszych lat wyobraźni miłosierdzia.

W diecezji bielsko-żywieckiej trwa peregrynacja obrazu Jezusa miłosiernego oraz relikwii św. Faustyny Kowalskiej i św. Jana Pawła II. Rozpoczęła się ona 20 września ub. roku i potrwa do 19 czerwca br.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook