Caritas i eko-pomoc dla misjonarzy z diecezji bielsko-żywieckiej

rk, Bielsko-Biała, 2016-02-26

Diecezjalna Caritas w Bielsku-Białej startuje z projektem zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektrotechnicznego na cele misyjne. Przedsięwzięcie ma zapewnić finansowe wsparcie charytatywnych dzieł w Ameryce Południowej, prowadzonych przez misjonarzy pochodzących z diecezji bielsko-żywieckiej. Projekt jest także wyrazem wdzięczności za beatyfikację urodzonego w Łodygowicach na Żywiecczyźnie o. Michała Tomaszka.

Jak wyjaśnia dyrektor bielsko-żywieckiej Caritas ks. Robert Kasprowski, akcja zbierania surowców wtórnych ma także wymiar edukacyjny. „Przyczyni się do kształtowania postawy troski o czystość środowiska naturalnego. Jest to też odpowiedź na wezwanie papieża Franciszka zawarte w encyklice «Laudato si»”– zaznaczył.

Dzięki akcji zbiórki elektrośmieci, Caritas zamierza pozyskać środki finansowe na wsparcie dzieł charytatywnych w Ameryce Południowej, które prowadzą misjonarze wywodzący się z Podbeskidzia. Obecnie w Hampa, w diecezji San Bernando w Chile, pracują ks. Sławomir Zadora i ks. Robert Szczotka. Misjonarka Gabriela Filonowicz posługuje w Iquitos w Peru. Agata Kamińska jest misjonarką w San Ramon w Boliwii, a Zofia Kusy pracuje w Brazylii.

Przygotowywany projekt ma być także wyrazem wdzięczności za beatyfikację o. Michała Tomaszka.
Stroną logistyczną przedsięwzięcia zajmie się Caritas diecezjalna, natomiast zbiórkę w parafiach przeprowadzi firma Eko-wtór z Bystrej Krakowskiej, która ma odbierać, pakować i przetwarzać elektrośmieci.
Zużyty sprzęt elektroniczny i AGD wierni będą mogli przynosić na wyznaczone przez miejsca w konkretnych parafiach.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook