Bielsko-Biała: Na Złotych Łanach dziękowano za niezłomnego proboszcza

rk, Bielsko-Biała, 2016-02-28

W pierwszą rocznicę śmierci twórcy parafii i budowniczego kościoła na bielskim osiedlu Złote Łany modlono się 27 lutego w kościele św. Józefa w Bielsku-Białej. Eucharystii sprawowanej w asyście licznych kapłanów przewodniczył bp senior Tadeusz Rakoczy, który przed rokiem modlił się tu nad trumną zmarłego w wieku 77 lat proboszcza rodem z Podhala, ks. prałata Józefa Szczypty.

W homilii bp Rakoczy przypomniał okoliczności w jakich śp. Józefowi Szczypcie przyszło wznosić świątynię w centrum robotniczego osiedla, wbrew zamiarom ówczesnych władz komunistycznych.

„Wraz z tutejszymi parafianami wiele razy wyjeżdżał do PRL-owskich urzędów, aby uzyskać zgodę na budowę nowego kościoła i po jej uzyskaniu przez kilka lat, w trudzie i wyrzeczeniach, wznosił z wami tę świątynię” – podkreślił hierarcha, nadmieniając, że ks. Szczypta w 1976 roku na polecenie kard. Wojtyły podjął się budowy parafii i kościoła na Złotych Łanach. Biskup zwrócił uwagę na niezwykłe poświęcenie, wiarę, liczne talenty i cierpliwość, jakie cechowały tego kapłana.

„Zawsze niezwykle pracowity, otwarty i koleżeński. Fascynował nas swoją góralską prostotą i i mądrością. Jego wiara była niezwykle mocna i szczera - taka też pozostała przez wszystkie lata jego kapłańskiego życia” – mówił biskup o zmarłym kapłanie z czasów wspólnych studiów w krakowskim seminarium.

Obok biskupa emeryta przy ołtarzu modlili się m.in.: ks. Stanisław Budziak, który zastąpił księdza Szczyptę na urzędzie proboszcza po tym jak ten przeszedł na emeryturę, ks. Stanisław Wójcik - obecny proboszcz parafii, ks. prałat Stanisław Morawa – dziekan dekanatu Bielsko-Biała Wschód, oraz ks. Józef Pilch i ks. Stanisław Maślanka – dawni wikariusze parafii na Złotych Łanach. Liturgię koncelebrowali kapłani związani z bielską parafią oraz księża emeryci.

Ks. Szczypta na polecenie kard. Karola Wojtyły 18 czerwca 1976 r. przeniósł się do wyodrębnionego z parafii Opatrzności Bożej w Białej Ośrodka Duszpasterskiego na Złotych Łanach, a od 29 września do 1 października 1978 r. kard. Karol Wojtyła przyjechał na wizytację parafii św. Józefa na Złotych Łanach. Była to jego ostatnia wizytacja kanoniczna przed wylotem do Rzymu na konklawe i wyborem na papieża.

Ks. prał. Józef Szczypta urodził się w 1938 roku w Załucznem na Podhalu. Ukończył liceum w Nowym Targu. Po seminarium trafił jako wikariusz do parafii Niegowić, do tej samej wspólnoty, w której pracował przez rok ks. Karol Wojtyła. Następnie pracował w Dąbrowie Narodowej, Andrychowie i Krakowie-Salwatorze. W 1976 roku na polecenie kard. Wojtyły podjął się budowy parafii i kościoła na bielskim osiedlu Złote Łany. Był tu proboszczem przez 36 lat.
Ks. prałat Józef Szczypta zmarł 27 lutego 2015 roku. Został pochowany w swym rodzinnym Odrowążu Podhalańskim.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook