ŚDM 2016: ok. 10 tys. pielgrzymów przyjedzie na Dni w Diecezjach do diec. bielsko-żywieckiej

luk, Kraków, 2016-02-29

Wyjścia w góry, zwiedzanie muzeum Auschwitz-Birkenau, spotkanie z kulturą i tradycją regionu – to wszystko czeka na młodzież w diecezji bielsko-żywieckiej przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. W Beskidach zagoszczą między innymi Francuzi, Włosi czy Kolumbijczycy.

Najliczniejszą grupę pielgrzymów będą stanowić Francuzi – zarejestrowało się ich ponad 4 tysiące. Sporo będzie także Włochów, Kolumbijczyków oraz Słowaków. W diecezji bielsko-żywieckiej będzie także międzynarodowa grupa, składająca się z mieszkańców m.in. Timoru Wschodniego, Indonezji oraz Tanzanii.

„Plan Dni w Diecezjach w naszym regionie jest bardzo różnorodny. Po solidnym odpoczynku, pielgrzymi zostaną zaproszeni do udziału w licznie przygotowanych dla nich atrakcjach oraz wydarzeniach. Celem i założeniem tego czasu jest ukazanie piękna, religijności oraz tradycji naszego regionu, a także ubogacenie się doświadczeniem naszych gości” – wyjaśnił KAI ks. Piotr Hoffmann, koordynator ŚDM w diecezji bielsko-żywieckiej.

Podczas trzech pierwszy dni (20-22.07) pielgrzymi zwiedzą muzeum Auschwitz-Birkenau, aktywnie spędzą czas w górach oraz poznawać będą tradycję i kulturę beskidzkiego regionu.

„Diecezja bielsko-żywiecka na czas przygotowań do ŚDM otrzymała nazwę ‘Góra Błogosławieństw’. W nawiązaniu do ośmiu błogosławieństw zawartych w Piśmie Św. w naszym planie pobytu zagranicznych gości powstało osiem spotkań. Odbędą się one w górach i połączone będą z celebracją Drogi Krzyżowej oraz Mszą Św. w plenerze” – poinformował ks. Piotr Niemczyk, koordynator Sekcji Logistycznej Diecezjalnego Centrum ŚDM.

Sobota, 23 lipca, będzie tzw. Dniem Zaangażowania Społecznego, a więc czasem, w którym grupy pozostaną w miejscach zakwaterowania, aktywnie spędzając dzień poprzez włączenie się w życie parafii. W wielu miejscach planowane są także koncerty, wieczory filmowe oraz inne wspólne inicjatywy. Ważnym elementem w tym dniu jest także wspólna modlitwa oraz Msza Św., w których uczestniczyć będą zarówno goście, jak i mieszkańcy regionu.

Ostatnim dniem wspólnego świętowania będzie niedziela – przedpołudnie pielgrzymi spędzą z rodzinami ich goszczącymi i wezmą udział w uroczystej Mszy św. w parafii. Natomiast popołudniu wszyscy udadzą się do Bielska-Białej na ostatni już punkt programu diecezjalnego świętowania ŚDM. Wspólna modlitwa, zabawa, koncert oraz nabożeństwo rozesłania zakończą pobyt gości w diecezji bielsko-żywieckiej. Po tych uroczystościach pielgrzymi udadzą się na nocleg do rodzin, aby następnego dnia wyruszyć w drogę do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem.

Dni w Diecezjach to miejscowe inicjatywy diecezji, które w dniach 20-25 lipca poprzedzą centralne obchody 31. Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Na czas przygotowań do ŚDM diecezje przybrały nazwy biblijne (np. Kana, Moria czy Jordan). Szczegółowe informacje o diecezjalnych centrach ŚDM organizujących lokalne wydarzenia dostępne są pod adresem: www.krakow2016.com/dni-w-diecezjach.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook