Bielsko-Biała: na piesze pielgrzymki do Łagiewnik wyrusza coraz więcej młodych

rk, Bielsko-Biała, 2016-03-02

Około 2 tysięcy uczestników spodziewają się organizatorzy tegorocznej pieszej pielgrzymki do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, która 30 kwietnia wyruszy z diecezji bielsko-żywieckiej. Od trzech lat co roku na wędrówkę prawie 100-kilometrowym pątniczym szlakiem wyrusza coraz więcej młodych osób.

Główny przewodnik pielgrzymki ks. Mikołaj Szczygieł przytaczając słowa Franciszka z bulli „Misericordiae vultus”, zauważa, że papież kreśląc program Nadzwyczajnego Jubileusz Miłosierdzia, szczególne znaczenie przypisuje pielgrzymce. Według Ojca Świętego, pielgrzymka jest ikoną drogi, którą każda osoba przemierza w czasie swojej egzystencji, stanowi także bodziec do nawrócenia.

„Bardzo mnie wzruszyły słowa Ojca Świętego o tym, że pielgrzymka jest znakiem szczególnym w Roku Świętym. Bo nasza diecezja tę intuicję papieża antycypuje już od 3 lat. Od tego czasu pielgrzymujemy do Łagiewnik i przeżywamy pielgrzymkę jako swoiste miejsce i czas doświadczenia Bożego miłosierdzia, które przemienia nas, abyśmy sami byli miłosierni” – zaznaczył kapłan.

Ponieważ w tym roku organizatorzy spodziewają się większej ilości uczestników niż w poprzednich latach, utworzono dwie dodatkowe grupy pielgrzymów, zarezerwowano też dodatkowe miejsca noclegowe w miejscowościach na trasie – poinformowała Irena Papla z biura pielgrzymki. „Jesteśmy przygotowani na maksymalną liczbę 2100 osób. To realna liczba” – zaznaczyła.

Jak zauważa ks. Szczygieł, coraz większy udział w pielgrzymce mają osoby, które nie ukończyły dwudziestego roku życia. „Widać, że ci młodzi ludzie odczytują siebie w tym pielgrzymowaniu i chętnie z tego doświadczenia korzystają” – dodał, przypominając, że w ubiegłym roku młodzież stanowiła jedną czwartą wszystkich z około 1400 pielgrzymujących osób.

Tegoroczna diecezjalna pielgrzymka do Łagiewnik nosi hasło: „Miłosierni jak Ojciec”. Rozpocznie się 30 kwietnia. Bielsko-żywieccy pielgrzymi wyruszą z sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej Hałcnowie. W tym roku pielgrzymom zgromadzonym na inauguracyjnej Eucharystii towarzyszyć będzie peregrynująca po diecezji kopia obrazu z Łagiewnik. Pątnicy dotrą do łagiewnickiego sanktuarium 3 maja br., w liturgiczną uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Modlić się będą także w Centrum Jana Pawła II.

Zapisy, prowadzone w kilku punktach diecezji oraz w internecie, potrwają do 3 kwietnia. Szczegóły można znaleźć na stronie http://faustyna.diecezja.bielsko.pl/

Piesza pielgrzymka bielsko-żywiecka to jedyna tego typu diecezjalna inicjatywa w dziejach łagiewnickiego sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Wśród pątników, którzy dotąd przeszli trasę z Bielska-Białej do Łagiewnik, dominowali ludzie z Podbeskidzia, ale szły także osoby z innych stron Polski, a nawet z zagranicy. Kulminacyjnym momentem pielgrzymki w 2014 roku było zawierzenie diecezji Bożemu Miłosierdziu przez ordynariusza. Rok temu pątnicy na czele z biskupem Romanem Pindlem zaprosili Jezusa Miłosiernego do nawiedzenia diecezji.

W ostatnim liście pasterskim bp Roman Pindel wyraził radość z tego, że coraz więcej tych, „którzy doznali Miłosierdzia, podejmuje trud pielgrzymi, by nieść z sobą troski własne i innych, by błagać o Boże Miłosierdzie dla siebie i dla całego świata”.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook