Bp Pindel: bądźmy miłosierni wobec nawracającego się brata

rk, Międzybrodzie Bialskie, 2016-03-06

„Nikt lepiej niż Syn Boży nie może przybliżyć nam oblicza miłosiernego Ojca” – podkreślił bp Roman Pindel, który 5 marca przewodniczył Eucharystii inaugurującej dobę nawiedzenia Znaków Miłosierdzia w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Międzybrodziu Bialskim na Podbeskidziu. Biskup wezwał szczególnie do okazywania miłosierdzia ludziom, którzy powracają z grzechu do życia i doświadczają łaski miłosiernego Boga.

W homilii bp Pindel analizując niedzielną Ewangelię o miłosiernym Ojcu i dwóch synach, nawiązał do słów papieża Franciszka o tym, że Jezus Chrystus jest obliczem miłosierdzia Ojca. „Nikt inny nie potrafi nam lepiej i dokładniej powiedzieć, jaki jest Ojciec - tylko Syn. Ten, który stał się człowiekiem nosi w swoim sercu obraz Ojca. On mówi do swych uczniów i tłumów o królestwie oraz wyjaśnia, na czym polega panowanie Boże, przybliża w wielu przypowieściach, jaki się Ojciec Niebieski” – zaznaczył biskup.

Duchowny podkreślił, że dzięki przypowieści ewangelicznej o Miłosiernym Ojcu i dwóch synach możemy dokładnie zobaczyć oblicze miłosiernego Ojca. „Jest to oblicze zwrócone do marnotrawnego syna, ale także miłosierne oblicze zwrócone do syna, który nie umie być miłosierny” – dodał kaznodzieja.

Ordynariusz bielsko-żywiecki zachęcił, by obok oblicza miłosiernego, wspaniałomyślnego Ojca z pierwszej części historii, zobaczyć i odnieść szczególnie do siebie drugą część przypowieści, ukazującą miłosierne oblicze Ojca wobec człowieka dobrego „To człowiek dobry, wierzący, zaangażowany, sprawiedliwy, ale czy miłosierny?” – pytał. Biskup poprosił, by dokładnie wpatrzeć się w oblicze miłosiernego Ojca, żeby dowiedzieć się, jak odnosić się do tych, którzy nie zasługują na ludzki szacunek.

„Z powodu których będzie nam ciężko cieszyć się, że się nawrócili i poszli po 20 latach do spowiedzi” – dodał, wskazując, że Ojciec z przypowieści odkrywa przed starszym synem najgłębszy powód swej radości: „brat twój był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się”.

„Takie jest oblicze Ojca z tej przypowieści. To na pewno oblicze jest niedoskonałe w porównaniu z obliczem Ojca, który jest w niebie. Nie da się słowem ludzkim tego oddać. Można jedynie przybliżyć” – zaznaczył. „Dajmy się przekonać dzięki Jezusowemu nauczaniu o Ojcu miłosiernym. Ale też uczyńmy coś, gdy w naszym sercu zagości taki obraz Ojca: pojednajmy się z Bogiem, z bliskimi, bądźmy żywymi naśladowcami Ojca Niebieskiego” – zaapelował.

Witając Znaki Miłosierdzia, proboszcz ks. Piotr Konieczny modlił się, by Jezus Miłosierny porządkował, przekształcał i umacniał parafię w Międzybrodziu Bialskim. „Królu Miłosierdzia oddajemy Ci nasze rodziny i prosimy: rządź w nich, aby stawały się coraz bardziej wspólnotami miłosierdzia, w których zawsze się przebacza, troszczy się o drugiego, w których Ty i Twoje przykazania są najważniejsze” – modlił się duchowny.

Po Mszy św. młodzież poprowadziła modlitwę uwielbienia. Przed północą odprawiono Eucharystię z udziałem księży i sióstr zakonnych – rodaków, oraz kapłanów i zakonnic pracujących w międzybrodzkiej parafii. Około północy wierni rozpoczęli czuwanie.

Rekolekcje poprzedzające wizytę łagiewnickiego obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii świętych Apostołów Miłosierdzia – s. Faustyny i Jana Pawła II – w Międzybrodziu Bialskim poprowadził ks. prof. Andrzej Witko z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, autor licznych książek poświęconych Bożemu Miłosierdziu.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook