Oświęcim: Znaki Miłosierdzia w parafii za ogrodzeniem obozowym Auschwitz-Birkenau

rk, Oświęcim, 2016-03-11

Obraz Jezusa Miłosiernego oraz relikwie św. Jana Pawła II i św. siostry Faustyny dotarły 10 marca do parafii pw. Miłosierdzia Bożego na osiedlu. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu. Po powitaniu Znaków Miłosierdzia w salezjańskim kościele na Zasolu, nieopodal byłego obozu niemieckiego Auschwitz-Birkenau, sprawowana była uroczysta Msza św. pod przewodnictwem biskupa seniora Tadeusza Rakoczego.

Po liturgii rozpoczęło się czuwanie modlitewne zakończone Eucharystią w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Mszę sprawowali kapłani pochodzący z salezjańskiej parafii oraz ci, którzy w niej pracowali w przeszłości.

W kościele wyłożono księgę łask i czynów miłosierdzia. Wierni mogą wpisywać w niej podziękowania, prośby i zobowiązania oraz osobiste akty zawierzenia Bożemu Miłosierdziu. Owocem nawiedzenia parafii przez obraz Jezusa Miłosiernego, ma być peregrynacja tryptyku z kopią obrazu Bożego Miłosierdzia w rodzinach. Rozpocznie się ona w Niedzielę Bożego Miłosierdzia, 3 kwietnia.

„Czas nawiedzenia jest okazją do wspólnej modlitwy za siebie i za bliźnich, która dzięki Miłosierdziu Bożemu może przemienić nasze życie, może uświęcić siebie, uzdrowić nasze małżeństwa, rodziny, sąsiedztwo, środowiska pracy i odpoczynku” – podkreślił proboszcz parafii ks. Tadeusz Horwat SDB

Salezjanie zaczęli pracować także na oświęcimskim Zasolu jeszcze przed 1939 rokiem. Dzielnicę tę pierwotnie zamieszkiwały ofiary przesiedleń, związanych z I wojną światową. W czasie niemieckiej okupacji osiedle przylegające do KL Auschwitz Birkenau stało się miejscem zakwaterowania nazistowskich strażników SS. Po wojnie salezjanie wrócili na Zasole. Tutaj właśnie prowadzili pierwszą szkołę zawodową i internat dla chłopców. W 1983 r. utworzono tutaj samodzielną parafię.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook